Tohle Beskydy ještě nezažily. O obdivuhodný výkon a zároveň o chvályhodný počinek se o víkendu postaral Tomáš Štverák. Horský ultramaratonec ze Zubří od pátku do neděle za necelé dva dny vyběhl 29 krát na vrchol Radhoště. V úseku z údolí Dolní Rozpité v Dolní Bečvě a vrcholem Radhoště tak uběhl celkem 175,9 kilometru a při tom nastoupal 17 951 výškových metrů. Dvakrát tak symbolicky pokořil nejvyšší horu světa Mount Everest. Navíc za každý uběhnutý metr daroval 1 korunu na pomoc nemocnému Jakubovi Guryčovi z Rožnova pod Radhoštěm. Celkem to bylo 18 000 Kč.

Štverákova náročná sportovní výzva patří do kategorie Everesting, kterou zdolávají vytrvalci po celém světě. O podobný výkon se například postaral olympijský vítěz v cross country v Londýně Jaroslav Kulhavý. Ten letos v květnu z parkoviště v Papežově na horském kole třináctkrát za sebou vyjel na Lysou horu.

,,Výzvu na náročném technickém okruhu, který měřil 5,9 kilometru s převýšením 620 metrů, jsem rozběhl v pátek 6. listopadu ve 20 hodin a po zhruba 43 hodinách od startu jsem ji v neděli 8. listopadu po 15 hodině skončil,“ prozradil Tomáš Štverák. Počasí mu vyšlo.

,,V sobotu i v neděli přes den svítilo slunce. V noci bylo sice chladno, ale na Radhošti bylo příjemně,“ pochvaloval si utramaratonec z Valašska. Ten měl kromě sportovní motivace postarané i o další výzvu. Pomoct nemocnému Jakubovi Guryčovi a jeho mámě.

,,Od začátku se všechno vyvíjelo podle mých představ. Největší krize na mě přišla až v průběhu nedělní noci, kdy jsem si uvědomil, kolik toho ještě musím zdolat,“ přiznal Štverák. Dopředu ho ovšem hnala skvělá atmosféra a touha pomoct malému Jakubovi.

,,Překvapilo mě, jaký byl o moji výzvu zájem. Kolik mě přišlo podpořit kamarádů a diváků,“ potěšilo 23letého studenta Vysoké školy sociálně správní PRIGO v Havířově. Štverák v průběhu výběhů ani mezi nimi téměř neodpočíval.

,,Pouze při každém seběhu jsem v Dolní Rozpité něco snědl a vypil. Energii jsem doplňoval tortillou, pečivem, ovocem, palačinkami a přesnídávkami. Pil jsem Coca Colu, Fantu, vodu, kávu a čaj. Ovšem vždy jsem se snažil pauzu maximálně zkrátit a rychle běžet dál. V neděli nad ránem se mi ale chtělo hodně spát. Proto jsem se v polovině kopce pod přístřeškem asi 15 minut prospal,“ zavzpomínal na menší krizi. A co dělal horský utramaratonec ze Zubří v neděli pozdě odpoledne, kdy všechno skončilo?

,,S přítelkyní Lenkou jsme si dali dobré jídlo vegetariánský burger s hranolkami a užívali si příjemný večer. A potom jsem až do pondělního rána ulehl jedenáctihodinovému spánku,“ svěřil se Tomáš Štverák.

Fotogalerie – Lukáš Podolák