Nové absolutní vítěze má letošní 32. ročník Velké ceny východních Čech v bězích. Plánováno bylo sice přes 50 závodů, ale nakonec se uskutečnilo 21 akcí a i po zásluze byli oceněni i ti co běhají skutečně pro radost.

Nejlepším běžcem se stal vítěz kategorie 40 – 44 let František Vagenknecht z Nové Paky. Vloni byl tento borec, který dokázal vyhrát i Český pohár v běhu do vrchu, čtvrtý. A právě zrušení vrchařské soutěže dalo Frantovi prostor k úspěchu Velké ceně. Do vedení šel až po předposledním závodě. Na závody často jezdil s Frantou Buřilem z Vidochova – vítězem 50 – 54 let. Právě absence v koncovce a předčasně ukončení soutěže připravila o obhajobu prvenství Kamila Krunku z Náchoda, ten je druhý i ve věkové kategorii do 34 let, kterou vyhrál jeho oddílový kolega z BK Náchod Vítězslav Šolc. Veterány 45 – 49 vyhrál třetí muž soutěže Marek Kincl z Náchoda.

V ženách letos byla bezkonkurenční Denisa Kozáková z Hradce Králové, vítězka 35 – 44 let (na foto). K dotazu jakého běžeckého úspěchu si tato čtyřicátnice nejvíce váží odpověděla:" Spíše bych řekla co mě mrzí, a to, že jsem v životě nedala patnáctistovku pod pět minut. V soutěži dospělých mě medaile většinou minuly, a proto si cením osobních rekordů na půlmaratonu pod 1:24 hodiny a maratonu zaběhnutého pod tři hodiny."

Druhá byla loňská vítězka Anna Krátká, která opět vyhrála ženy 45 – 54 let. Mezi šťastlivce, který byl odměněn hlavně za zářijovou pilnost, dal pět startů, patří i její manžel Josef Krátký, který vyhrál muže 50 –54 let, všichni soutěží za Hvězdu Pardubice. Z města perníku je i další klikař soutěže známý pardubický kavárník Milda Bajer, který vyhrál muže 65 – 69 let, když v soutěži porazil Františka Pechka, za mlada republikového šampiona v maratonu. Třetí byla největší legenda soutěže, která závodila jen na jaře, Taťána Metelková z Hradce Králové, nakonec byla třetí i v kategorii 45 – 54 let, když druhá byla Jituš Kábrtová.

Ženská kategorie nad 55 let patřila Hradečačkám. Vyhrála Zdeňka Jonášová, druhá Hana Hellerová, jejíž syn Tomáš byl nejlepší 35 – 39 let. Třetí byla další legenda soutěže Eva Friebelová z Havlovic.

Kategorie pro nejstarší muže vyhráli Miroslav Pullman z Jablonce nad Nisou (70 – 74 let), ten měl nejvíce startů v soutěži – 15 a z 300 možných bodů získal 298 (za prvenství je 20), jen malinko horší bilanci má při 13 startech vítěz 60 – 64 Vladimír Vacarda – 258. Dále vyhráli Josef Metelka ze Ski Police nad Metují (75 – 79, 11/218) a Stanislav Doležal z Pardubic – nad 80 let.