Hned několik akcí se uskutečnilo v sobotu 5. prosince ve východních Čechách, navíc v sousedním středočeském Kolíně proběhl již 94. ročník Drozdova lesního běhu.

Pod dohledem zkušeného ultra vytrvalce Petra Martinovského, který v minulých letech mimo jiné vyhrál Rychnovský maraton nebo Krakonošovu stovku, proběhl další ročník Veveřího trailu na Novém Hradci Králové, akce na podporu Lesní školky U tří veverek. Pořadatelé rozdělili závod do dvou vln a splnili tak hygienické požadavky. Lesní pětku vyhrál Martin Holas z Vrchlabí za 22:16. V ženách byla po delší době závodit domácí Barbora Zoubková a nakonec byla celkově druhá za 22:47. Na desítce byl nejlepší Jiří Hrdinka ze Střezetic za 42:55 a Lenka Renská z Náchoda – 56:15. Celkem v utajení proběhl Mikulášský běh Hvězdy Pardubice. Zde se běhala zkrácena varianta na stadionu Hvězdy, ne tedy okruhy v lesoparku na Dukle. Na 2,7 kilometru vyhrál 21letý Michal Růžek za 8:28, druhý byl hradecký Keňan Drahomír Randa – 46 let a 8:33. V ženách uspěla členka AC Pardubice Marta Fenclová za 9:58. Druhá Eliška Koletová dala 10:08.

Letošní trojnásobný juniorský mistr České republiky Roman Pazdera z pořádajícího Sokola Kolín se stal suverénním vítězem již 94. ročníku Drozdova lesního běhu na 4200 metrů – suverénně za 13:22. Jeden z nejstarších závodů světa, který byl z původního termínu dvakrát přeložen, se nakonec běžel v sobotu 5. prosince a proběhl ve dvou bězích, tak aby byla dodržena aktuální protiepidemická opatření. V ženách uspěla domácí vítězka nad 45 let Martina Hampejzová za 17:42 na foto v červeném s čtvrtou Ivou Kroužilovou – 18:05), která o sekundu porazila nejlepší mladou Elišku Klikovou.

Úvodní kolo a půl je na atletické dráze, následuje asfaltový půl kilometr a vběh do lesa. Koncovka závodu vede po labské cyklostezce a v závěru opět jedno kolečko na atletickém oválu. Běh založili kamarádi doktora Václava Drozda – biologa, atleta, a jednoho z nejslavnějších běžců středních tratí 20. a 30. let minulého století. Drozda vyhrál i osm jeho ročníků a jeho osobák 12:16 minuty z roku 1934 by v pohodě stačil i letos na prvenství.

Mezi další legendy Drozdova lesního běhu patří Stanislav Petr, který vyhrál jedenáctkrát a od roku 1975 drží na rovinaté krosové trati traťák časem 11:55 minuty. Současnou běhající legendou je Jirka Miler z Mladé Boleslavi, který zde vyhrál desetkrát . V soutěži žen drží traťák z roku 2001 další domácí legenda Renáta Hoppová – 14:37.

Na startu byli i běžci, kteří už moc vzhledem k věku a zdraví nezávodí jako Pepa Rosůlek z Nymburka (71 let) a 35:54 a Stanislav Plešinger ze Sokola Kolín (82 let) a 37:53. Běžel i ředitel závodu a legendární maratonec, za mlada mimo jiné v roce 1993 časem 2:35:20 vítěz maratonu v Benešově u Semil, Vašek Miler 27:25.