Týden po velikonočních svátcích se měl ve Zlíně konat na trati na Lesní čtvrti u Altánu U Spáleného dubu už 39. ročník Zlínské lesní hodinovky. Jedná se o jediný závod v Česku, který trvá hodinu a běží se na lesním kilometrovém okruhu. Vládní restrikce a už dlouho trvající omezení amatérského sportu u nás však pořadatele ze Spolku Běhy Zlín donutily připravit náhradní závod. Dubnová Lesní hodinovka se uskuteční virtuálně.

,,Každý zájemce si může do neděle 11. dubna zvolit kdekoliv a jakýkoliv okruh, stezku, silnici, nebo lesní cestu. Jediné, co je potřeba udělat je nejprve přihlásit se na webu pořadatele, poté si jít zaběhat a potom poslat na emailovou adresu virtuálni@behyzlin.cz důkaz, že závod uběhl. Potřeba je také přidat informaci, kde a kolik toho běžec naběhal. Výkon je nutné zaznamenat pomocí hodinek, mobilní aplikace, nebo stopek,“ vysvětlil základní kritéria jeden z organizátorů zajímavého závodu Bob Komín.

,,Běžci si pochopitelně můžou zvolit tempo podle potřeby a nálady. Každý se rozhodne, zda se pokusí uběhnout co nejdelší vzdálenost, nebo jestli si jenom půjde na hodinu volně zaběhat, nebo třeba na hodinu vyjít pouze na vycházku. Hodinu pohybu je možné absolvovat v kteroukoliv denní dobu,“ dodal ještě Komín.

Běhy Zlín také odmění všechny účastníky letošní virtuální Zlínské lesní hodinovky.

,,Každý dostane startovní číslo a pamětní diplom. Odměnou pro všechny vytrvalce bude rovněž i v této složité době zlepšení duševního a fyzického zdraví,“ vybízí zájemce ke sportování Bob Komín.

Rekord klasické Lesní hodinovky ve Zlíně drží už z roku 1996 reprezentant SKOB Zlín Martin Sadílek, který za hodinu čistého času uběhl 17 980 metrů. Mezi ženami je rekordmankou z roku 2018 Helena Kotopulu z Moraviamanu Otrokovice, jež uběhla 14 780 metrů.

V loňském roce se Zlínská lesní hodinovka kvůli pandemii koronaviru dvakrát odkládala. Nakonec se vůbec nekonala. V poslední ročníku v roce 2019 závod vyhrál reprezentant TJ Ski – Turist Velké Karlovice Svatopluk Janečka, který za hodinu čistého času uběhl 16 600 metrů. Závod žen před dvěma lety ovládla Jana Žaludková ze Zlína, jež se blýskla výkonem 13 990 metrů.