Tři čtvrtiny Čechů z generace Z a millennials v Česku považují znečištění oceánu za jeden z největších problémů životního prostředí. To vyšlo z výsledků průzkumu agentury STEM/MARK zaměřeného na ekologické smýšlení a chování Čechů těchto dvou generací, který si nechala vypracovat společnost adidas.

Navíc podle Světového ekonomického fóra hrozí, že v roce 2050 bude v oceánu stejně plastu jako ryb. A s tím rozhodně nesouzní ani značka adidas, která už počtvrté v řadě spojí běžce z celého světa, aby společně vyběhli na pomoc oceánům díky akci Run For The Oceans.

Adidas společně s organizací Parley následně odstraní plastový odpad z pláží podle toho, kolik kilometrů se společně podaří uběhnout. Virtuální sčítání kilometrů startuje 28. května a potrvá do 8. června.

Akcí, které se týkají zlepšení životního prostředí, se v Česku alespoň jednou zúčastnila polovina lidí ze zmíněných generací, jedna čtvrtina dokonce vícekrát. Nejčastěji se do nich zapojují mladí lidé – koneckonců dělají to pro svoji vlastní budoucnost.

Na 8. června připadá Světový den oceánů, proto značka adidas přišla s nápadem využít při této příležitosti sílu sportu a vyzývá všechny milovníky běhu, aby společnými silami přispěli ke změně a pomohli naší planetě.

Od 28. května do 8. června proběhne již počtvrté běh Run For The Oceans, který má pomoci zastavit znečišťování oceánů plastovým odpadem.

Od roku 2015 společnost adidas vyrobila více než 30 milionů párů bot z příze Parley Ocean Plastic, která je vyrobená z recyklovaného plastového odpadu zachyceného na plážích a v pobřežních lokalitách. Nejen pro značku je to zásadní cesta k udržitelnější budoucnosti. Více než polovina oslovených respondentů v průzkumu vidí v recyklovaných materiálech potenciál. Přibližně dvě pětiny lidí ve věku 15 až 35 let mají doma nějaké oblečení z recyklovaného materiálu (mezi obyvateli Prahy jsou to dokonce tři pětiny dotázaných).

Také proto chce motivovat běžce po celém světě, aby se i oni přidali a přispěli ke změně: za každý kilometr zaznamenaný prostřednictvím aplikace adidas Running v období od 28. května do 8. června adidas spolu s organizací Parley odstraní z pláží, pobřeží a vzdálených ostrovů odpad v ekvivalentu hmotnosti 10 plastových lahví, a to až do celkového objemu 227 000 kg. Jak se do běhu zapojit? Stačí si nainstalovat bezplatnou aplikaci adidas Running, zaregistrovat se, připojit se k výzvě Run For The Oceans a spolu s dalšími statisíci běžci zaznamenávat všechny vaše uběhnuté kilometry.

Nezapomeňte, zapojit se může každý a každý kilometr se počítá! Více informací najdete na stránce adidas.cz/run­fortheoceans, kde se také můžete zaregistrovat.