Tradičně kvalitní obsazení měl jubilejní desátý ročník Dubinského krosu, který se uskutečnil v lesích u pardubického sídliště Dubina a byl zařazen do Velké ceny východních Čech v bězích.

Po předškolních a školních dětech, zde obhájili prvenství sourozenci Tadeáš a Kristiána Barvíkovi, se na tříkilometrový rovinatý lesní okruh vydaly ženy, teplota v té chvíli byla přes 30 stupňů.

Výlet z Jičína do města perníku si udělala česká reprezentantka Gabriela Veigertová, kterou čeká start na evropském šampionátu v dráhovém běhu na deset kilometrů kam se nominovala výkonem pod 35 minut. Běžela i mistrovskou půlku v dubnu v Ostřešanech a byla šestá za 1:22:56. Jednou z cen byla i poukázka na startovné v Pardubickém vinařském půlmaratonu, v neděli 19. září, takže je možné, že se do města perníku opět vrátí.

Další absolutní bedničkáře čeká start v desítce v rámci Pardubického vinařského půlmaratonu. Trenérem Gabriely je legendární Lubomír Pokorný. V roce 2004 stříbrný na pětce i desítce na domácím šampionátu, desítku dal tehdy za 30:09. Gabriela (na foto) vyhrála s úsměvem ve stylu start cíl za 21:31. Traťák časem 20:46 drží z roku 2014 Taťána Metelková.

Druhá byla Marta Fenclová z AC Pardubice – 22:34 a třetí obhájkyně prvenství Denisa Kozáková z Hradec Králové za 23:19.

Nejlepší čas v závodě mužů na tři kola má z roku 2013 Jiří Čivrný ze Semil – 28:12, Kamil Krunka zde později zapsal 29:19. A právě ve velké pohodě závodící Jirka sem opět zavítal a nedal nikomu šanci – 29:29. Letos už dal opakovaně půlmaraton pod 1:13 hodiny.

Za ním bojovala o druhé místo trojice dalších veteránů. Uspěl Tomáš Mocek z AC za 32:20 před nyní druhým mužem Velké ceny a nejlepším padesátníkem Františkem Buřilem z Vidochova u Nové Paky – 32:44. Čtvrtý byl třetí čtyřicátník a v minulosti také vítěz tohoto závodu, běhal zde za mlada pod 31, Václav Rohlík z AC – 32:50. Humorný příběh zde zažil vítěz devátého ročníku Mojmír Dryml z Hvězdy, osobák zde má 30:19.

„Jiné roky jsem měl v tuto dobu naběháno dva tisíce kilometrů, letos tři sta. Čtyři měsíce jsem marodil a nemohl běhat,“ vysvětlil před startem. Pak v pohodovém tempu závod absolvoval – za 42:19 a bylo z toho prvenství v kategorii do 39 let.

Nejstarším účastníkem byl stejně jako před dvěma roky Stanislav Doležal, který v 81 letech zapsal čas 53:09 a letos v 83 dal 61:01.