Bohatou historii má Lužecký triatlonek v Lužci nad Cidlinou na Královéhradecku. Konal se již v minulém století a ještě za minulého režimu. Mezi jeho významné osobnosti se letos definitivně zapsal téměř domácí borec Miroslav Pirkl. Závod za mlada dvakrát vyhrál, vloni byl třetí a letos druhý. „Moje sbírka medailí je tedy kompletní.“

Mirek letos zvládl i Extreme bike 444, bikový závod na 444 kilometrů se startem a cílem na Chlumecku a vedoucí přes Praděd a Velkou Deštnou (na foto je před startem Extremu). Zajímavostí triatlonku je, že se plave v místní požární nádrži, takže startující jsou rozděleni do více skupinek, to se na férovku losovalo, a závodit se musí proto až do konce. Před závody dospělých se uskutečnily soutěže děti.

Pak nastoupily ženy a mezi nimi byla legendární atletka přelomu století Renata Hoppová ze Sokola Kolín. Renča běhala a reprezentovala na středních tratích. Ve své sbírce úspěchů má šest titulů z dráhových šampionátů. V roce 2002 dokonce vyhrála 800 a 1500 metrů, osobák má pod 4:10 minuty. Běhala i mimo dráhu. Vyhrála v roce 1997 v čase pod 1:17 hodiny silniční dvacítku KVOK, dokonce ji běžela ještě v roce 2009 a byla třetí. V kultovním Drozdově lesním běhu, vloni byl 94. ročník, drží na 4,2 kilometru dodnes časem 14:37 ženský traťák.

„Startovala jsem zde již před pěti lety a prostě jsem si chtěla zas zazávodit,“ řekla ke své účasti matka tří synů, která dlouhá léta žila v zahraničí a nyní se natrvalo vrátila domů. Ženy plavou jen 60 metrů a největším problémem je asi dostat se po úzkých schůdkách z požární nádrže. Pak se jedou na kole tři kola po sedmi kilometrech a v nich Renča nadělila druhé ženě osm minut a další dvě přidala v závěrečném dvoukilometrovém běhu (9:51) – 49:53. Druhá Iva Houfová zapsala 60:01, běh 11:57, vloni byla tato závodnice za 57:58 třetí.

Muži mají plavání 120 metrů a zbylé disciplíny totožné s ženami. Vlastní závod si šel vítězný Jaroslav Paroulek – 48:38, vloni byl za 47:10 druhý. V kole jel za ním Pirkl s Kaňkou a Žďárským, tomu však nevyšel běh (12:31) a byl nakonec sedmý za 52:36. Druhý Mirek Pirkl běžel z trojice nejlépe (9:39) – 49:46.Třetí Kaňka – 50:16 (9:57). Nejlepší běžecký čas, 8:39, měl čtvrtý Bořivoj Lamich – 50:48.