Březinskou 50 běh či pochod po Ždárských vrších o délce 50 kilometrů se součtem stoupání cca 1300 metrů letos vyhráli Olga Krčálová z Polné za 5:05 hodiny a stejně jako v roce 2019 (4:09:50), vloni se ofiko neběželo, Miroslav Šmatolán za 4:19. Opět druhý byl Jiří Petr – 4:25, který zde vyhrál v roce 2018 – 4:12) . Druhou ženou byla letos také při prémieře na této trati Andrea Stejskalová z Litomyšle za 5:16.

Na stránkách závodu se dovíte, že dříve zde byl pořádán lyžařský běh, ale nedostatek sněhu vedl k jeho zániku. V roce 2015 byla poprvé v obci se 150 obyvateli realizována myšlenka Březinské padesátky. Hlavní závod proběhl na perfektně v terénu vyznačených padesáti kilometrech, ale kdo se na tuto trasu necítil mohl na druhé občerstvovačce, první byla po patnáctém kilometru, na cca 28 kilometru odbočit do cíle a dát si třicítku, ta měla součet stoupání přes 600 metrů. Padesátku z 132 dokošivších dalo přes 90 vytrvalců. Březiny jsou obec v nejjižnější části Pardubického kraje.

Trasa vede po startu (584 m. n.m.) přes Lucký vrch (705 m. n. m.) a poté po hřebeni do Čachnova, k zámečku Karlštejn (781 – nejvyšší bod třicítky) a dále přes skalní útvary jako je Zkamenělý zámek, Milovské Perničky, ke Čtyřem palicím, kde byla druhá občerstvovačka. Padesátkaři si pak dali ještě nejvyšší kopec Žďárských vrchů Devět skal (836) či Malinskou skálu (811) a Buchtův kopec (813). Obě trasy se spojily v lese půl kilometru před cílem, kde přebíhali řeku Svratku, tvrďáci korytem, a následoval doběh do mírného kopečka.

Olga Krčálová, která se letos připravuje na obhajobu prvenství v jiné padesátce – Tatranské šelmě, kde je však součet stoupání cca tři kilometry, startovala tady poprvé, k závodu řekla: „Chtěla jsem to dát pod pět hodin, ale nějak to nešlo. Chystám se zase na Tatranskou šelmu, ale letos nemám kvůli covidu naběháno. Tohle byl ale parádní závod. Líbilo se mi to. I organizace skvělá. Když to příští rok vyjde, tak půjdu zase.“

Takže traťový rekord drží nadále Tereza Procházková z Ořechová z roku 2019, vyhrála i v podobném čase v roce 2018, tehdy to byla i vítězka MUM a Malého svrateckého maratonu ve Víru a Vyking maratonu ve Svratce, časem 5:02:10. O rok dříve zde Radek Toman zapsal 4:07:55. Krátkou trať si zde kdysi dal legendární Vašek Ožana, za mladá mistr republiky v maratonu, za 2:35. Letos byli nejlepší Viktor Dítě za 3:18 a Tereza Benešová za 4:17.

Limit hlavního závodu byl 13 hodin a v pohodě ho dali Kateřina Burešová, Michal Stupka s Leošem Valentou – všichni 12:33. Na trati jsem zaregistroval i vzorně pochodující rodinku. Maminka Jana Simonová dala 30 km za 5:10 a Michal, Petr a Jakub Simonovi dali 50 km za 9:02. Z Třemošnice dorazila jen mužská část legendární rodiny Jelínkových. A samo šli na 50 a Jaromírové, tatík se synem, to dali za 6:43.