Dráhovými mistry na 10.000m se v sobotu odpoledne v Hradci Králové stali v kategorii mužů Milan Kocourek (AK Kroměříž), mezi ženami Ivana Sekyrová (AK Sokolov) a mezi juniory Josef Havlíček (Sok. České Budějovice).

Říká se – a mnohé zkušenosti to potvrzují – že každá změna je změnou k horšímu. Tato poučka však určitě neplatí pro oddělení mistrovských závodů na 10.000m od ostatních disciplín dráhového šampionátu republiky. Nový model byl poprvé vyzkoušen loni v Bílině a účast u mužů, žen i juniorů byla více než dvojnásobná proti předchozím letům. Letos přijelo do Hradce Králové 9 juniorů, 20 žen a 26 mužů.

Souboj Jihočecha Josefa Havlíčka s pardubickou juniorskou dvojicí Libor Bucifal – Jan Janů byl dlouho vyrovnaný, rozhodl Havlíčkův trhák kolem 7. kilometru. Vítěz zaběhl o něco lepší čas (32:31,17) než loňský mistr Tomáš Jaša, který se letos etabloval 9. místem mezi muži.

Sympatický výkon podala havířovská trojice Pinkas – Polášek – Zecha, byť obsadila místa na samém konci závodního pole. Tito tři chlapci byli mimochodem jediní, kteří dorazili do Hradce Králové z Moravskoslez­ského kraje.

Hned po startu se od rekordně obsazeného pole žen oddělila trojice jasných favoritek Ivana Sekyrová – Květoslava Pecková – Monika Preibischová, následována dvojicí Kamila Gregorová – Táňa Metelková. Pravidelnému střídání na špici učinila konec nejstarší běžkyně na startu Ivana Sekyrová, dnes již jistá nominantka na londýnskou olympiádu v maratonu. Tempu Sekyrové od poloviny závodu nestačila ani jedna z mnohem mladších soupeřek.

V cíli naměřili 41leté běžkyni ze Sokolova čas 35:12,47, který je o 43 vteřin lepší jejího loňského výkonu z Bíliny, jímž obsadila 3. místo. K bronzu tedy letos přidala nejcennější kov. Stejně jako v Bílině obsadila i v Hradci druhé místo Květoslava Pecková (Sokol Plzeň – Petřín) časem 35:40,92, třetí byla další Západočeška Monika Preibischová z Mariánských Lázní za 36:17,78.

Zajímavý byl boj o další místa: domácí Táňa Metelková (hostující za Sokol Hradec Králové) se nejdříve rychle vzdalovala Kamile Gregorové (AC TEPO Kladno), ale síly jí došly několik kol před cílem, takže ji nejen znovu předstihla kladenská „jednička“ Gregorová, ale nakonec i vyrovnaně běžící Pavla Havlová (PSK Olymp Praha). Za takticky vedený boj zaslouží pochvalu klubová kolegyně Gregorové Tereza Zuzánková, za bojovnost pak Denisa Kozáková (Hvězda Pardubice) a běhající novinářka Daniela Havránková (PSK Olymp Praha).

Třetího listopadu 1960 zaběhl špičkový vytrvalec Josef Tomáš na škvárové dráze rekord stadionu tehdejšího Spartaku ZVÚ Hradec Králové rekord stadionu 30:30 min. Tento rekord vydržel neuvěřitelných 52 let a dočkal se zlepšení teprve v sobotním podvečeru, kdy závodníky popoháněla nejen touha po dobrém umístění, nýbrž také rychle se kabonící obloha, z níž se spustil při doběhu nejrychlejších mužů liják, doprovázený hromy a blesky.

Podobně jako před šesti týdny v krosu, i tentokrát byl mistrovský závod mužů „one man show“, protože Milan Kocourek (AK Kroměříž) dokazoval svoji výjimečnost od startu až do cíle. Snad jen déšť a vítr jej v závěru o několik vteřin zbrzdily, takže sice o minutu zlepšil „fousatý“ Tomášův rekord stadionu, ale proti loňsku (v Bílině 29:31,24, letos 29:33,56) se dále zlepšit nedokázal.

Za Kocourkem se na druhém místě dlouho držel Jiří Homoláč, na jeho slabší chvilku však číhala silná trojice Vít Pavlišta (Slovan Liberec), Ondřej Fejfar a Jakub Bajza (oba AK Kroměříž). Loni bronzový Homoláč byl spojeným úsilím uvedené trojice dostižen a předstižen, ve stíhačce hýřili aktivitou zejména Fejfar a Bajza.

Dělba medailí (2. Ondřej Fejfar 30:35,85, 3. Jakub Bajza 30:44,7) byla nakonec spravedlivá a Kuba se dokázal vzpamatovat i po předčasném finiši o kolo dříve, což je nutno zvláště zaznamenat, neboť podobná minela je pro psychiku takto postižených běžců většinou zdrcující.

S minimálním odstupem za Bajzou finišoval výborný Pavlišta (30:49,62), páté místo udržel Homoláč (30:55,17), který byl zároveň poslední, kdo běžel pod 31 minut. Čtyři běžci z první pětky v barvách AK Kroměříž – co více může dokumentovat převahu vytrvalců moravského velkoklubu? Martin Frei, který se podle vlastního vyjádření na tuto desítku připravoval speciálně, odstoupil ještě před polovinou.

Kvalitně připraveným závodům přihlížely přibližně dvě stovky diváků, kteří mezi sebou přivítali historicky nejlepšího hradeckého vytrvalce Josefa Tomáše, zároveň s ním další místní atletickou celebritu, diskařku Zuzanu Valentovou – Lajbnerovou a legendárního, dnes již 89letého trenéra Antonína Bezdíčka.

Foto – Facebook

Autor článku, Ivo Domanský, je po dlouhá léta v běžecké obci znám jako organizátor, pořadatel, rozhodčí, redaktor a dopisovatel. Je také tajemníkem Sdružení organizátorů běžeckých závodů a současně i autorem tištěné Termínovky běhů mimo dráhu.