V neděli 17.10 proběhl v centru Havířova 6.ročník městkého běhu Havířovská desítka. Za ideálního, skunečného,ale chladnějšího, běžeckého počasí ,vyrazilo na rovinatou , přesně změřenou a certifikovanou trať (2 pětikilometrové okruhy), více než 300 běžců.

V mužské kategorii vyrazil od startu nejrychleji 25letý ukrajinský běžec Serhii Shevchenko a proběhl celou trať v podstatě sólově. Navíc po mezičase na pětku 15:08 min.jen lehce zpomalil a v cíli časem 31:02 min. Výrazně překonal dosavadní traťový rekord Chrasciny z roku 2018 (dosud 32:55 min.). Za ním si zbývající medaile a finanční odměny rozdělili Karel Splítek z Prahy (31:30) a běžec domácího atletického klubu Adam Szymanik (31:41). Bez medaile již skončil čtvrtý Martin Ručka (32:43 min.).

Mezi ženami napodobila úspěch svého krajana rovněž 25letá Maryna Nemchenko. Ta se první polovině závodu držela ve dvojicí s mnohonásobnou mistryní ČR v maratónu i půlmaratonu, o generaci starší Petrou Pastorovou (MK Seitl Ostrava), aby v závěru dokázala zrychlit a zvítězit ve vynikajícím čase 35:42 min. Dosavadní rekord právě od Pastorové byl o více než 2 a půl minuty pomalejší. Skvělého času 36:06 min.dosáhla i Petra a z kvalitního osobáku se radovala rovněž bronzová Jana Coufalová (37:53). Při svém teprve druhém silničním závodu v životě příjemně překvapila čtvrtá Eliška Kaniová (39:39 min.),jejíž doménou jsou spíše horské sto a více kilometrové ultratraily.

Závod byl současně vyhlášen jako Mistrovství České republiky v silničním běhu na 10 km v kategoriích od 35 let výše. Zde určitě upoutal třeba výkon 70letého Lubomíra Bartála – 40:51 min.! , 56 leté Jany Matyášové – 41:29 min. či dokonce 76 leté nestorky Miloslavy Ročňákové 1:03:49 min. Snad mi dámy ty číslovky, které jejich věku vůbec neodpovídají, prominou.

Kromě desítky byl na pořadu dne i Memoriál Manfreda Kosla na 5 km a několik dětských a štafetových závodů , takže celková účast se pohybovala okolo 900 sportovců. Výtěžek ze startovného byl příspěvkem hlavního partnera závodu společnosti Heimstaden zdvojnásoben a výsledných 139 tisíc Kč putovalo ve prospěch handicapovaných boccistů HSC Havířov.

Věřím, že pořadatelé i v příštích letech minimálně udrží nastavenou laťku a tradice městského běhu v Havířově bude po loňském přerušení opět pokračovat i v létech příštích.