Dobře utajenou akcičkou byl 47. ročník Zimního běhu NAA, ani ve spřáteleném místním týdeníku zmínka natož v nějaké termínovce. Pořadatelský spolek NAA (Nezávislí amatérští atleti) uspořádal tradičně, teda o týden dříve než obvykle, v pardubických Bubeníkových sadech Zimní běh NAA na rovinaté pěti okruhové trati o délce 2 km. „Za týden je tady jiná akce a proto jsme závod udělali dříve.“

Rovinatý povrch trati, který je smíšený, a obvykle bývá pokryt sněhem či ledem, byl letos ideální k závodění. Nebylo na něm nic. Vzhledem k menšímu počtu účastníků se konal jenom jeden rozběh, dříve běhali třeba zvlášť eliťáci a ženy s veterány.

Traťový rekord na této trati drží pražský František Zouhar, který v roce 2003, kdy se začal běhat tento okruh, sady prošli v roce 2002 rekonstrukcí a dosti se změnil hlavně povrch, dal 5:52. Na staré dvojce běžel nejrychleji v roce 1995 legendární Michal Vokolek za 5:25. Nejlepší ženský čas nadále drží Taťána Metelková z Hradce – 6:46 a na staré trati domácí Marta Fenclová za 6:38.

V soutěži žen vyhrála ve stylu start cíl Bára Žáková za 8:38, její čtyřletá dcera Adéla si dala jeden okruh. S o dvě generace mladší soupeřkou bojovala o celkové druhé místo Anna Krátká z Hvězdy Pardubice – 8:48. Celkově třetí byla vítězka mládežnické soutěže desetiletá Tereza Nývltová – 9:06. Za zmínku jistě stojí výkony šedesátnic. Blanka Kafková dala 10:44 a ještě zkušenější Miroslava Nechvílová z Chocně – 11:55.

Její syn Petr Nechvíl, kterého doprovázela jeho přítelkyně očekávající radostnou událost, byl hlavním favoritem soutěže mužů. Vyhrál zde již jednou v roce 2012 – 6:32. Od startu vedl a po dvou kolech unikl Ondřeji Doktorovi. Ten v posledním kole ožil a téměř Petra (6:39) docvakl (6:40). Celkově třetí byl dnes už legendární Jakub Zajíc – 9:56, za mlada několikanásobný český šampion v chůzi na padesát kilometrů.

Rekordmanem v počtu startů je Jiří Rozinek, letos po 38 a prvenství v přeboru NAA – 14:21. Nejstarším běžcem byl sedmdesátník Pepa Bednář, který zapsal kvalitní čas 10:46.