Taky občas chcete vyjet mimo zajeté koleje, nejlépe přes celou republiku ? Já někdy ano je z toho vždy silná vzpomínka. Před desítky let to byl třeba výlet na běh Pernštejn – Klínovec, tehdy s legendárními manželi Kubrovými. Před několika lety prosincový na Klekluli, běh z Českého Krumlova do Českých Budějovic. A asi od té doby mám v hlavě Moravské Budějovice a zdejší únorový Maraton P. Jana Buly. A když se mi ozval sběratel běžeckých okresů Marek Ledvina, že se tam chystá, tak i přes ty nějaké zdravotní problémy jsem výzvu na výlet a krátké proběhnutí přijal. A po závodě jsem jel domů i spokojen, prostě to tam měli zmáklé.

Jan Bula byl český římskokatolický kněz, administrátor farnosti Rokytnice nad Rokytkou, nedaleko od Moravských Budějovic. Byl jednou z obětí, které tehdy socialistický režim vedený komunistickou stranou spáchal v rámci tzv. babických procesů (popraven byl v roce 1952 ve věku 31 let). Zatčen byl ještě před babickými vraždami (1951), ty jsou námětem jednoho z dílů socialistického seriálu 30 případů majora Zemana.

K historii závodu mi jeho ředitel a sám aktivní účastník Jaroslav Scherrer z Orla Moravské Budějovice sdělil: „Trasa maratonu je už 8 let stejná, předchozí 3 ročníky maratonu měli trochu odlišnou trasu. Prvních 10. ročníků se běhal kopcovitý půlmaraton. Letos je 21. ročník tohoto zimního běhu a 11. ročník maratonu. Nejlepší časy maratonu běhali Serbessa a Orálek kolem 2:38 hod. V kategorii žen byly nejlepší časy těsně nad 3 hodiny.“ Jarda se i pochlubil, že za mlada má maraton pod 2:50, ale letos si dal tento šedesátník za cíl pokořit hranici pěti hodin, což se mu s přehledem povedlo – 4:46.

V Moravských Budějovicích bylo sice slunečné počasí, ale foukal studený ostrý severní vítr. Maratonci běželi osmkrát tam a zpět, do sousedního Lukova. První kiláček byl do kopce, pak následovala v protivětru rovinka a seběh na obrátku v Lukově. Ti co vyběhli dříve, několikrát proběhli masopustním průvodem v Lukově.

Pořadatelé ze zdejšího Orla vše zvládli a snažili se vyjít vstříc i těm pomalejším. Takže sólo vyrazil Pražák Tomáš Ulma. Za mlada vítěz mnoha maratonů, dokonce na tom Monackém krosovém ve Slatiňanech dodnes drží časem pod tři hodiny traťák. Nyní vede české tabulky s počtem uběhnutých maratonů a pomalu se blíží k číslu 700. S nelehkou tratí tento padesátník s batůžkem na zádech bojoval 5:45 hodiny.

Hodinu před startem hlavního závodu, požehnáno před tím bylo všem účastníkům od místního faráře, se vydalo na trať devět pomalejších, ale zkušených borců. Mezi nimi byly všechny ženy závodu. Poté si v okolí orlovny zazávodila mládež.

Ve stylu start cíl vyhrála Kateřina Kamenická z Orla Židenice – 3:49:20. Druhá běžela přes půlku závodu domácí Irena Zelená – 4:45, ale více sil měla v závěru šedesátnice Hana Breburdová – 4:36. Hanka je českou maratonkyní s nejvíce starty na této trati. Přes 230. Nejstarším účastníkem maratonu byl sedmdesátník Jan Dolejš z Unhoště – 6:24.

Soutěž mužů vyhrál ve stylu start cíl čtyřicátník Michal Vaněček z jihočeského Vlachova Březí – 3:11:29 (na foto). Za ním v polovině závodu bojovala o druhé místo cca trojice borců, z níž měl nejvíce sil padesátník Ondřej Pouč z Vyškova – 3:12:50. Celkově třetí byl nejlepší mladík – Michal Tůma ze Vsetína za 3:18:16.

Čtvrt hodinu po startu maratonu se na trasu vydali účastníci početně obsazeného lidového běhu na jedno kolo – 5275 metrů. V něm vyhrál domácí Lukáš Nevařil za 17:40, s nímž do stoupání po obrátce držel kontakt Lukáš Soural z Orla Židenice. Třetí byl jeho oddílový kolega Stanislav Juránek za 18:55. Běžel i stejnojmenný bývalý jihomoravský hejtman, který zapsal 30:01. Další známé jméno byl Pepa Kunc z Orla Vyškova – 37:37, s nímž dorazila Martina Kuncová 28:02, osmá žena.

Soutěž žen vyhrála také ve stylu start nestárnoucí padesátnice Lenka Jančaříková z Orla Židenice 21:17, celkově byla dokonce pátá. O druhé místo se bojovalo do posledních metrů závod. Sice jej držela od startu Radka Grec z Orla Vyškov (23:21), ale necelých sto metrů před cílem ji doběhla domácí Pavla Bartošová (23:25), ale Radce zbyly síly a dokázala ještě zareagovat.

Jako úplně poslední vyběhl na trať v poledne nejstarší účastník celé akce. Osmdesátník Pepa Holý z Brna. Vloni dal třeba mini MUM, tři maratony během týdne, a v Moravských Budějovicích zapsal 46:02. Před ním je ve výsledkách Marek Ledvina z Křesetic u Kutné Hory, startuje za KRB Chrudim, pro něhož to byl 32 okres, Třebíč, který v rámci svého běžeckého putovaní po republice navštívil – 42:44.