Šestadvacetiletý Jakub Zemaník zvítězil ve 29. ročníku silničního běhu Rohálovská desítka v Prusinovicích. Reprezentant SSK Vítkovice dosáhl na Kroměřížsku na desetikilometrové trati z Prusinovic do Tučap a zpět, času 30:55. Druhé místo obsadil se čtyřiašedesáti­sekundovou ztrátou Ondřej Fejfar (AK Kroměříž), bronzovou pozici vybojoval Tomáš Navrátil (AK Kroměříž, ONemec.cz., 32:19). Slovenský vytrvalec Michal Staník (BK Lysá pod Makytou, 32:22) bral čtvrtou příčku, Ondřej Studnička (TJ Šumperk, 32:23) byl pátý.

ZEMANÍKOVI SE TRAŤ LÍBILA. V ZÁVODU SI DOBŘE ROZLOŽIL SÍLY

Jakubovi Zemaníkovi se v Prusinovicích líbilo.

,,Start v Rohálovské desítce jsem už několikrát hlavnímu organizátorovi závodu Ondřejovi Němcovi slíbil. V minulosti jsem však v termínu závodu byl několikrát nemocný, nebo zraněný. Nebo jsem se soustředil na halovou sezonu. Vyšlo to až letos. Na klasické desetikilometrové trati jsem se tak v Rohálově představil poprvé až letos,“ vysvětloval Zemaník svoji účast v Prusinovicích.

Trať pořádně neznal a tomu přizpůsobit taktiku. ,,Věděl jsem jenom, že jsou na ní nepříjemné kopce. Dobře jsem si však rozložil síly. Závod tak skončil podle mých představ,“ pochvaloval si vítkovický vytrvalec.

Vývoj závodu měl pod kontrolou. ,,Po startu jsem běžel na čele společně s Ondrou Fejfarem, Tomášem Navrátilem, Michalem Staníkem a Ondřejem Studničkou. Po dvou kilometrech jsem se pak probojoval na první místo a potom už jsem si běžel svůj závod,“ upozornil na rozhodující moment Jakub Zemaník.

Krize ho nepotkala žádná. ,,Trať se mi líbila. Kopce byly ale výživné. Nepříjemný byl také silný protivítr po obrátce v Tučapech. S výsledným časem jsem však vzhledem k podmínkám spokojený,“ uvedl v cíli Zemaník.

V NABITÉ KONKURENCI SE PROSADILI TAKÉ REPREZENTANI ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE

Z reprezentantů ze Zlínského kraje v nabité konkurenci skončil ještě Jaroslav Vicher z Míškovic (KESBUK, 35:46) jedenáctý, Tomáš Blaha (AK Kroměříž, ONemec.cz, 35:54) dvanáctý, Fryštačan Radoslav Šíbl (Ekodrill Zlín, 35:59) třináctý, domácí borec z Prusinovic Jakub Janda (Rohálov Bike Team, 36:15) patnáctý, Jiří Světinský (TJ Spartak Hluk, 36:21) šestnáctý a Ondřej Velička z Bystřice pod Hostýnem v čase 37:28 dvacátý.

PETRA PASTOROVÁ MĚLA V NOHÁCH DVA MARATONY

Závod žen vyhrála 44letá Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava), jež se prezentovala časem 37:12. Stříbrná Barbora Macurová z Frýdlantu nad Ostravicí (2Bwinner) byla v cíli o pětačtyřicet sekund pomalejší. Třetí místo obsadila Markéta Vechetová (SK Meteor Brno, 39:07). Petra Kamínková z Olomouce (Svatý kopeček, 39:14) doběhla čtvrtá, Petra Poučová (Nová Hradečná, 40:13) pátá a Patrícia Puklová (AC Moravská Slavia, 40:36) vybojovala šestou pozici.

Nejúspěšnější regionální vytrvalkyní v závodu byla Helena Kotopulu (Titan Trilife Zlín), která skončila díky času 41:33 na sedmé příčce.

Petra Pastorová podala skvělý výkon. Zejména, když v posledních dvou týdnech absolvovala dva maratony. V neděli 20. února ve španělské Seville a v neděli 27. února v Chorvatsku ve Splitu. V letošní Rohálovské desítce porazila všechny soupeřky.

,,V Prusinovicích se mi líbí. Už jsem tady několikrát byla. Proto jsem ani letos neodolala zúčastnit se desetikilometrového závodu v Rohálově,“ těšila se Pastorová na Holešovsko.

Velké ambice ale neměla. ,,Po dvou únorových maratonech jsem celý tento týden odpočívala. Od běhání jsem si dala pauzu. Proto jsem v Prusinovicích chtěla hlavně doběhnout do cíle,“ přiznala s úsměvem reprezentantka klubu MK Seitl Ostrava.

Po startu chvíli běžela na druhém místě těsně za Barborou Macurovou.

,,V průběhu čtvrtého kilometru jsem se ale probojovala na první pozici a už jsem na ní zůstala až do cíle. Bylo to i díky tomu, že se mi dařilo držet rovnoměrné tempo. Dopředu mě hnala i atmosféra kolem závodu. Skvělí byli také diváci. Spousta se jich sešlo v kopci kolem obrátky v Tučapech i v cílovém prostoru před prusinovickým kulturním domem,“ potěšil Petru Pastorovou triumf v nejkvalitněji obsazeném běžeckém závodu v zimním období ve Zlínském kraji.

DO CÍLE DOBĚHLO 351 BĚŽCŮ A BĚŽKYŇ

Do cíle letošní Rohálovské desítky, kterou zaštiťoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, doběhlo celkem 351 vytrvalců a vytrvalkyň. Přihlášených bylo dalších 35 běžců a běžkyň. Ve 14 žákovských kategoriích si zazávodilo 168 dětí.

Startérem a čestným hostem byl držitel dvou olympijských medailí ve veslování v závodech ve dvojce s kormidelníkem, stříbra z Mnichova v roce 1972 a bronzu z Montrealu v roce 1976 Oldřich Svojanovský.

Závod doprovázelo slunečné, ale studené počasí. Na trati foukal nepříjemný severovýchodní vítr. Teploměr ukazoval 2 °C.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ V ROHÁLOVSKÉ DESÍTCE 2022:

Muži do 19 let: Adam Šando (Atletika Holešov) 45:08.

Muži do 39 let: Jakub Zemaník (SSK Vítkovice) 30:55.

Muži do 49 let: Jiří Petr (Salomon Suunto) 33:06.

Muži do 59 let: Milan Plevak (BK Lysá pod Makytou) 39:17.

Muži do 69 let: Petr Škrabánek (MK Seitl Ostrava) 41:59.

Muži nad 70 let: Stanislav Sviták (AK Žilina) 46:59.

Ženy do 19 let: Michaela Brtníčková (SK Přerov) 44:36.

Ženy do 39 let: Barbora Macurová (2Bwinner) 37:57.

Ženy do 49 let: Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava) 37:12.

Ženy nad 50 let: Lenka Jančaříková (2Bwinner) 41:39.

VÍTĚZOVÉ ŽÁKOVSKÝCH KATEGORII V ROHÁLOVSKÉ DESÍTCE 2022:

Darina Regentiková (Atletika Holešov), Jakub Potácel (TJ Olympia Bruntál), Sabina Tvrdoňová (SK Hranice), Jonáš Juráň (Atletika Holešov), Zora Vechetová (SK Meteor Brno), Filip Strnad, Barbora Dostálová (DR.A.CY), Dominik Masařík, Andrea Abrahámková (Atletika Holešov), Jakub Kužela (Prusinovice), Anna Špilerová (SK Přerov), David Holub (Atletika Otrokovice), Emma Zajícová (Sokol Opava), Filip Brtníček (4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem).

PŘEHLED VÍTĚZŮ POSLEDNÍCH 15. ROČNÍKŮ V ROHÁLOVSKÉ DESÍTCE V PRUSINOVICÍCH (2008 – 2022):