Druhým závodem Velké ceny východních Čech v bězích byla Velká pardubická cross country – 52. ročník, která se opět uskutečnila v centru města. Tratě skutečně krosové vedly po obou březích řeky Chrudimky. Ono Pardubicko bude příští měsíc patřit Velké ceně. Grand Prix Dříteč, 8 km, se uskuteční v sobotu 2. dubna. Pardubický půlmaraton o týden později 9. dubna. A největší masovka pořádaná během pracovního týdne – Pardubická devítka ve středu 27.4. Na všechny tyto akce probíhá online registrace za výhodnější startovné.

Pořadatelé Velké pardubické letos změnili trať. Odpadl závěrečný doběh od Chrudimky na stadion. Start a cíl byl u mostu u pardubického bazénu. Okruh měl délku 3,6 kilometru, poctivých. Start byl na levém břehu řeky a poté se běželo proti proudu řeky, ale ta se nepřebíhala na mostu pod nemocnicí, ten se podběhl po louce, ale běželo se dále až k mostu Zeleňák. Po jeho přeběhnutí čekal vytrvalce cca půlkilometrový výběh k nemocnici a poté opět seběh k Chrudimce. Dál se běželo kilometr po proudu do cíle k mostu u bazénu na pravém břehu.

Oba závody vyhráli závodníci pořádajícího AC Pardubice, navíc oba ve stylu start cíl. V soutěži žen byla nejlepší vítězka kategorie 45 – 54 Marta Fenclová, která 7,2 kilometru dala za 29:17 minuty. Druhá byla poslední vítězka Velké ceny a nejlepší 35 – 44 let Denisa Kozáková z Hradec Králové za 30:40 a třetí další veteránka nad 45 let Eva Vejběrová startující za Colas HK – 34:28, která je nyní vedoucí ženou Velké ceny. Startoval i její manžel Jan Vejběra za Mojekolo, byl druhým padesátníkem za 48:30 (10,8 km) a jejich syn Marek Vejběra z Ghost team běžel trojku a byl pátý za 12:13.

V kategorii nad 55 lety vyhrála Eva Jirásková z Lanškrouna za 37:42, druhá Zdeňka Jonášová z Hradce Králové zapsala 39:55 a třetí šedesátnice Hanka Hellerová z Hradce Králové – 45:55. Nejstarším účastníkem akce byl Standa Doležal z BK Pardubice (84 let), který dal dvě kola v pohodě pod hodinu 56:17. Sedmdesátníky vyhrál domácí Pepa Bednář – 43:47.

Muži běželi tři kola, 10,8 km, a vyhrál nejlepší čtyřicátník Václav Rohlík – 43:06. Druhý byl nejlepší padesátník Mojmír Svoboda z Hvězdy Pardubice, který na trati spolupracoval s nejlepší ženou – 44:35. Celkově třetí byl další čtyřicátník Aleš Smolka z Pardubic za 45:56 (všichni na foto). Čtvrtý byl nejlepší mladý běžec – Václav Vacek z Ústí nad Orlicí – 47:40.

Běžeckými osobnostmi byla narvaná kategorie šedesátníků. Vyhrál zkušený domácí maratonec Zdeněk Bílý – 64:58. Z Přelouče přijel pro druhé místo Jirka Sedlák – 66:01. Třetí byl známý pardubický kavárník Milda Bajer startující za Café Bajer Pardubice – 67:56. Čtvrtý legendární Zdenda Petržílek z KRB Chrudim – 70:22, před týdnem dali oba posledně jmenovaní Úpickou desítku hluboko pod hodinu. Navíc Zdena je v plné přípravě na PIM, který by měl být jeho patnáctým.

Start hlavního závodu byl v poledne a proběhl za jarního příjemného počasí. Dopoledne bylo vyhrazeno pro mládežnické závody. Nejdelší byl běh na tři kilometry, který vyhrál Štěpán Outrata z AC za 10:56, v dívkách na 2,4 kilometru byla nej jeho oddílová kolegyně a úspěšná triatlonistka, žákovská česká šampionka, Edita Pozlerová 9:49. Těch dětských závodů bylo hafo, takže stručně jen další vítězové od nejmladších – Anežka Zajačiková z Dolních Ředic, Josef Majerník z AC , Ema Havlíčková z Iscarexu, Tomáš Strnad z Pardubic, Adéla Krupičková z Hlinska, Sebestián Pour, Dorothea Dařbujánová oba z AC a Jan Málek PK Pardubice.