Nejlepší mužský i ženský čas padl při šestém ročníku Vysokomýtského půlmaratonu. Za překvapivého nedělního vedra a téměř bezvětří si účastnici, opět nikdo nezabalil, dali silniční trať závodu, 21,1 km se součtem stoupání necelých dvě stě metrů.

Po startu vede skutečně nádherným historickým centrem města a poté po cyklostezce do obce Hrušová, pak následují členitější pasáže, osmý až patnáctý kilometr závodu, vedoucí přes obec Pekla, doslova symbolický název, jde o nejtěžší úsek s nejnáročnějšími stoupáními, k obrátce v Cerekvici nad Loučnou. Start byl jako na podobných velkých akcí doprovázen hudbou, pořadatelé nasadili Dvořáka.

Vloni vyhrál hradecký „Keňan“ Drahomír Randa v traťovém rekordu. Tento pokročilý čtyřicátník čas zopakoval – 1:15:21, přesněji o deset sekund se zlepšil, ale letos závod ovládl brněnský David Kaláb 1:13:23. Další spolufavorit Pavel Brýdl z Trutnova byl třetí za 1:16:49. Čtvrtý byl nejlepší domácí běžec David Novák –1:21:32.

Kvalitní bylo obsazení kategorie žen. Přijela Aneta Khýrová z BK Náchod, která byla v nedávném domácím mistrovství v půlce desátá za 1:22:53. Aneta v sobotu vyhrála krosovou desítku a v neděli ve Vysokém Mýtě byla celkově sedmá za 1:28:02. Roli spolufavority splnila Bára Nováková z Kunvaldu, která umí maraton pod tři hodiny, a byla druhá za 1:32:39. Třetí byla vítězka minulých ročníků Jana Brýdlová, kterou opět doprovázel na trati cyklista, což není zrovna fér přístup při boji o bednu.

Po delší době se na větší akci objevila Tereza Tobišková z Rychnovska. Tato čtyřicátnice za mlada vyhrála mimo jiné Rychnovský maraton a v sólo běhu zapsala pěkných 1:42:12. „Chtěla bych běžet cca 1:45,“ řekla mi před startem. Dodala, že závod bere jako uctění památky nedávno zesnulého tatínka. Miroslav Švec z Potštejna patřil ve veteránských kategoriích k předním závodníkům Velké ceny východních Čech v bězích a dožil se sedmdesáti let. „Chtěla bych v tréninku trochu přitlačit a na podzim bych ráda dal půlku pod 1:30,“ dodala vždy usměvavá Tereza.

Vloni přijela poprvé z Prahy padesátnice Lenka Bayerová a byla v kategorii třetí. Letos byla i tváří půlmaratonu na baneru (viz foto). V závodě svedla souboj o prvenství s další zkušenou závoďačkou Markétou Sákrovou z Pardubicka. Po polovině závodu měla Lenka více jak stometrový náskok – 1:49:56, ale v závěru Markéta její náskok podstatně zmenšila – 1:50:08

Pro pořádek vítězové zbylých věkových kategorií. Padesátníky vyhrál František Mařáček za 1:32:08. Třetí byla domácí ironmanská havajská legenda Miroslav Rautenkranc – 1:35:05. V osmdesátých letech minulého století jeden z nejlepších domácích triatlonistů, který v roce 1988 byl třetím Čechem, který dal havajského Ironmana, tehdy za 10:45 hodiny. Šedesátníky Pavel Bělehrádek za 1:40:39. Nejstarším účastníkem byl Radim Dufek (65 let) – 2:10:29. Borec, který uzavírá výsledkovou listinu, zapsal 2:47.

O úžasnou atmosféru se v prostoru startu a cíle jako vždy staral moderátor Marek Harvan, umí také půlku běžet okolo 1:40. Po vyhlášení výsledků tombola a letos bylo dokonce možné se na trati občerstvit pětkrát. Fotokoutek, rozcvička a v cíli na každého absolventa Vysokomýtského půlmaratonu čekala pěkná originální kovová medaile, ženy navíc dostaly květinu. „Skvělé zázemí a lidé okolo i po trati,“ pochválila organizátory Markéta Sákrová, která zde běžela poprvé.