Trochu utajený byl další ročník, už 52, Desítky Hvězdy Pardubice. Naštěstí další termíny pardubických běhů jsou známy. Již v sobotu 14. května se běží z Pardubic do Čeperky Hradubický běh – úředně změřených 10 km. A na sobotu 18. června se připravuje další závod Velké ceny východních Čech v bězích – Dubinský kros na devět kilometrů.

Desítka Hvězdy se dříve běhala jako Běh osvobození. Běhalo se 25 km přes chrudimské náměstí a zpět po hlavní silnici. V dnešní době skutečně něco nepředstavitelného. Pak se snad i půlmaraton vracel po hlavní, otočka pod centrem Chrudimě, nakonec se tam i zpět běželo po vedlejší.

Pak z půlmaratonu byla Patnáctka Hvězdy Pardubice, to se běhalo obrátkově po vesnicích u Pardubic. V minulých letech, jak pravil hlavní rozhodčí Honza Zajíc před sedmi lety, začala tradice Desítky Hvězdy, kdy se v okolí stadionu na Dukle běhala čtyři kola.

A vloni se začalo běhat deset kilometrů na tartanovém oválu, 25 kol. Tehdy vyhrál Jirka Miler z Mladé Boleslavi za 33:11 a Marta Fenclová z AC Pardubice – 39:18.

Letos ovládl soutěž ve stylu start cíl Jan Janů z Hvězdy 34:44. Druhý byl také sólo běžící Václav Rohlík z AC Pardubice – 38:23.

O třetí místo bojovala dvojice borců z týmu AC GoMango Hogner. Zhruba od poloviny běžel sólo Miloš Nouzovský – 40:13. Čtvrtý byl Daniel Zeman – 40:55. Oceněno bylo pět nejlepší, takže pátý Vítězslav Šourek za 42:49.

Celkově šestá byla vloni druhá, 41:29, Denisa Kozáková startujíc za BK Náchod – letos 44:03: „Moc mě to teda nešlo. Vadilo mi i celkem nečekané velké horko.“ Vloni třetí letos druhá byla Anna Krátká z Hvězdy – 48:29.

S tratí se opět tentokrát doslova popral Radek Pokorný z Komorní filharmonie Pardubice – vloni dal 51:24, letos v závěru dal chodeckou vložku – 54:02.

Nejstarším účastníkem byl legendární pardubický kavárník Milda Bajer (67 let) 63:57. Dalším borcem nad 60 byl Miroslav Rýzner z SK Srch – 49:44.

Před hlavním závodem se uskutečnil Lidový běh na 2 km, pět kol, a nejlepší holčina to stlačila pod osm minut.