Běžecký etapový závod známý pod zkratkou MUM zahrnuje sedm maratonů v sedmi po sobě následujících dnech. Je to nejdelší a nejtěžší běžecký etapový závod pořádaný na území České republiky.

Běžecké trasy vedou přírodou Drahanské vrchoviny a Českomoravské vysočiny vždy s cílem v Lomnici u Tišnova. Tam také ultraběžci z celé České republiky, ale také z Německa, Slovenska, Švédska a Mexika, najdou zázemí po celý týden od neděle 3. července do soboty 4. července. Starty jednotlivých etap proběhnou, vedle zmiňované Lomnice, z Boskovic, Blanska, Tišnova, Olešnice na Moravě a Bystřice pod Perštejnem.

Každý den čeká na běžce etapa v délce nejméně maratonu, která vede velmi členitým terénem (profil každé z etap zahrnuje v průměru 900 metrů stoupání). Závod je současně Mistrovstvím ČR v terénním etapovém ultramaratonu a součástí poháru ČAU Ultracup 2022.

Vedle absolvování celého závodu (kapacitní limit 100 je naplněn) je možné běžet i zkrácenou verzi nazvanou 3 ze 7, která zahrnuje absolvovaní tří etap nebo i jednotlivou etapu. Zájemci o účast v jednotlivých etapách se mohou přihlásit vždy hodinu před startem v místě startu. Všechny potřebné informace jsou uvedeny na webu: https://mum.ultracau.cz/

Závod slaví třicátiny a výročí je příležitostí pro mimořádnou běžeckou oslavu. Vedle své letité tradice je MUM také jedinou akcí v Evropě, která má statut Memoriálu Caballa Blanca (Micah True – Caballo Blanco, známý z knih Zrozeni k běhu (Born to Run) a Ti, kteří utíkají pěšky). Jeho život byl spojen s legendárními indiány kmene Tarahumara, kterým jsou připisovány téměř zázračné běžecké schopnosti.

Někteří z organizátorů a skalních příznivců MUMu se při závodě v Mexiku měli možnost, že nejsou sice zázrační, ale výjimeční bez pochyb ano. A letos obdobnou příležitost nabízí i MUM, protože pozvání na Moravu přijali současně nejlepší indiánští běžci – sourozenci Talina a Antonio Ramirez. Jejich rodina je označována za poklad Sierra Tarahumara a je skutečnou reprezentací mimořádné kultury. Mají výjimečný vytrvalostní běžecký talent a ctí roli, kterou běh má v komunitě Tarahumarů (Raramuri). Chtějí dál sdílet tradice a předávat význam, který má spojení běhu se Zemí i mezi lidmi navzájem.

Vedle náročné sportovní stránky je MUM příležitostí k setkání. Každoročně se vrací velká část účastníků a shodují se: „Útrapy na trati se rychle zapomenou, v cíli zůstane jen jedinečná atmosféra plná radosti z běhu, krásy krajiny a přátelství…“

Na startovní listině opět nechybí nedostižná dvaaosmdesátiletá světová královna ultra Sigrid Eichner (D). Tato úžasná osobnost vytrvalostního běhu má na svém kontě bezmála 2 300 úspěšných startů na maratonech a ultramaratonech po celém světě. Na planetě není jiná žena, která by uběhla víc.

Starty jednotlivých etap:

3. 7. Lomnice u Tišnova (u ZŠ) 14:00 4. 7. Boskovice (náměstí) 14:00 a 15:00 5. 7. Blansko (sportovní ostrov Ludvíka Daňka) 14:00 a 15:00 6. 7. Tišnov (náměstí) 14:00 a 15:00 7. 7. Olešnice na Moravě (sokolovna) 14:00 a 15:00 8. 7. Bystřice pod Perštejnem (náměstí) 14:00 a 15:00 9. 7. Lomnice (ZŠ) intervalově (7:00 –11:00)