I když byl termín letošního mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu (19. května, Bühlertal v jihozápadní části Německa) pro české běžce příliš časný – vrchařská sezóna se u nás rozbíhá až ve druhé polovině dubna – přesto odjelo do Německa 37 závodníků, takže čeští veteráni tvořili čtvrtou nejpočetnější výpravu.

Dvě třetiny z celkem 1018 startujících byly z Německa a Němci byli také nejúspěšnější co do počtu získaných medailí.

Druhá nejpočetnější výprava přijela z Itálie a třetí byli co do počtu Francouzi, kteří to měli do místa konání jen pár stovek kilometrů. Početné výpravy veteránů přijely také z Velké Británie (36) a ze Slovenska (34).

O Němcích je známo, že si nelibují v extrémních vrchařských terénech, letošní mistrovství nebylo výjimkou. Naopak našim vrchařům tento typ závodu příliš nevyhovuje.

Česká výprava si odvezla dvě zlaté medaile v individuálních soutěžích díky stálicím běžeckého nebe Ivaně Sekyrové, která se časem 47:16,1 na trati dlouhé 9500m stala absolutní mistryní světa veteránek s více než tříminutovým náskokem na druhou ženu v pořadí.

Další prvenství patřilo nestárnoucí Blance Paulů, která zvítězila v kategorii 55 – 59 let počtvrté za sebou! V cíli jí naměřili čas 57:32. Z dalších výkonů našich běžkyň sluší připomenout páté místo Renaty Hájkové v kategorii 35 – 39 let časem 54:13,9.

Mužům se tentokrát dařilo méně. Věřme, že na mistrovství Evropy klasickým stylem (pouze do kopce) počátkem července v rakouském Bludenzu budou úspěšnější.

Nejlepším umístěním českého veterána bylo 6. místo běžce z Moravskoslezského kraje Rostislava Petráše v kategorii 45 – 49 let, jehož čas byl 45:00,4. Nejrychlej­šího času vůbec dosáhl Němec Matthias Hecker (35 – 39 let) a to 42:03,9.

K medailovému zisku přispěla také tři třetí místa v soutěží národních týmů. Bronz dobyly české ženy v kategoriích 45 – 49 let (Jana Matyášová – Radka Ottová – Eva Jirásková) a 50 – 54 let (Libuše Vlachynská – Ilona Bajerová – Irena Procházková), čest mužů zachránili šedesátníci, kteří byli rovněž třetí ve složení Miroslav Krsek – Zdeněk Rus – František Tempír.