Po Covidové pauze se opět naplno rozběhl kolotoč atletických soutěží a konečně se mohlo uskutečnit plnohodnotné venkovní Mistrovství světa Masters (již 24 MS!), a to bez jakýchkoliv omezení. Do Finského Tampere se sjelo od 29.6. do 10.7.2022 – 4600 atletů z 87 zemí světa. Zajímavostí bylo, že jenom Finů bylo 1350 – a to mají pouze 5mil obyvatel. Českou republiku zastupovalo 66 sportovců (22 žen a 44 mužů).Tampere je největší Finské vnitrozemské město (rozloha 523km2 přibližně 250 000 obyvatel), které obklopují jezera Nasi a Pyha.

Závody probíhaly na třech stadionech dostupných veřejnou dopravou, kterou měli závodníci opět zdarma. Prohlédnout velmi zblízka jsme si mohli i NOKIA arénu, která před necelým měsícem hostila MS v ledním hokeji. Většina disciplín probíhala na hlavním stadionu Ratina – odtud byl každý den vysílán přímý přenos na kanále youtube. Vrhačské disciplíny probíhaly v areálu Výstaviště a sportovního centra, kde byla na rozcvičování i skvěle vybavená atletická hala, včetně posilovny, možnosti nahrávání hodů na video, prostě skvělé podmínky na trénink. Víceboje a dlouhé běhy a chůze na stadionu byly na menším stadionu Hervanta.

Silniční půlmaratón a desítka vedly na okruhu kolem výstaviště s cílem v atletické hale. Kros na dvoukilometrovém okruhu po štěrkových cestách. Chůze na kilometrovém okruhu na parkovišti (místy velmi špatný povrch s nerovnými přechody.)

Bylo znát, že Finové nemají tolik zkušeností s pořádáních tak velkých akcí. První dny skřípala akreditace (fronty a složité vyřizování), na stadionech chyběly výsledkové tabule (u běhů, chůze – vůbec jste nevěděli mezičasy), u technických disciplín diváci neměli přehled kolik, kdo skočil, hodil. Problémem byl také jazyk – téměř vše bylo pouze ve finštině a tak to bylo nejen při hledání výsledků složitější.

U vrhů a hodů byly rozhodčí tolerantní a změřili téměř každý pokus, neměřili čas na pokus (jen slovně upozornili).

Co chválíme: organizace vyhlašování vítězů (jasně napsáno v kolik budete vyhlášeni) – pěkné prostředí a atmosféra, výborně organizovaná doprava (všechny spoje pro závodníky zdarma), dobře udělaný online výsledkový servis na webu, možnost konfirmace na webu.

Počasí bylo první týden více než tropické přes 30´C a hlavně na vytrvaleckých tratích to byl očistec. Druhý týden bylo kolem 20´C, ale občas zlobily prudké deště, např. při chůzi na 20km. A nyní se dostaneme k tomu, jak si vedli naši.

Celkem jsme do ČR přivezli 22 medailí. 9 zlatých, 5 stříbrných a 8 bronzových – tím jsme v pořadí národů obsadili 17. příčku. Nejúspěšnější byli domácí Finové před Němci a Velkou Británií. Nejúspěšnější z výpravy byli vrhači, kteří získali 7 medailí. Následovali je skokani a chodci – 5 medailí a běžci – 4. medaile. 12medailí získali muži a 10 ženy.

Přehled medailistů ČR

9× zlato: Miloslava Ročňáková Ž75 – 2000m překážek, Alexandra Adlerová Ž65 břemeno, Vanda Marušová Ž65 oštěp, Ivo Strnad M70 – tyčka, Jiří Šolar M65 – disk,Pavel Peňáz M50 – koule, Martin Nedvídek M45 – chůze 20km, Zdeněk Cejnar M40 – koule, Tým ČR Ž40 (Nedvídková, Borovičková, Reinová) – chůze 20 km.

5× stříbro: Alexandra Adlerová Ž65 – kladivo, Lenka Slabáková Ž55 –chůze 5000m, Pavla Nedvídková Ž40 – chůze 20km, Květoslav Vykydal M85 – tyčka,Marek Volf M45 – trojskok.

8× bronz: Lenka Slabáková Ž55 – chůze 10km, Denisa Severová Ž45 – 800m, Lenka Borovičková Ž45 – chůze 20km, Květoslav Vykydal M85 – trojskok, Ivo Strnad M70 – 80m překážek, Zdeněk Pech M55 – 400m překážek, Jiří Burda M50 – tyčka, Pavel Peňáz M50 – disk.

Více medailí získali: A. Adlerová 1× zlato, 1× stříbro, I. Strnad 1× zlato, 1× bronz, P. Peňáz 1× zlato, 1× bronz, L. Slabáková 1× stříbro, 1× bronz, K. Vykydal 1× stříbro, 1× bronz.

Český rekord padl sedmkrát – 2× Zdeněk Pech M55 – 200m 25,49 a 400m překážek 1:02,99 a jednou Miroslava Ročňáková Ž75 – 2000překážek 13:05,89, Alexandra Adlerová Ž65 – břemeno 14,45, Martina Beránková Ž50 – sedmiboj 4152, Denisa Severová Ž45 – 800m 2:23,47, Květoslav Vykydal M85 – tyčka 160.

Některé další zajímavosti z české výpravy

Tváří a hvězdou MS v Tampere byl světový rekordman ve skoku dalekém Mike Powell z USA (WR 895) utkal se v kategorii M55 s naším Pepou Česákem a Pepa ho rozcupoval na hadry – Mike 3,45 – 28. místo (zranil se hned při prvním pokusu) – Pepa 4,79 – 16. místo. Ale Mike byl opravdu sympaťák a ochotně se všem věnoval.

Na šampionátu nás reprezentovali tři závodnice z nejmladší kategorie 35 – Veronika Kučerová, Klára Oulehlová a Natálie Berreur. Naopak nejzkušenější byl Květoslav Vykydal (kategorie 85) a tři závodníci (kategorie 80+) Václav Dostalík, František Valíček a Ivo Řezáč. Párkrát nám medaile utekla o kousek čtvrté místo na 80m přek. Jany Česákové, Pepy Smoly a Petra Adama na 20 km chůze, Luboše Nováčka v oštěpu, bronz utekl i týmu ČR v půlmaratonu v součtu tří časů chybělo na Brity 16 sekund. Vaška Dostalíka M80 nám v chůzi na 5000m vyloučili 800m před koncem z třetího místa.

Párkrát jsme měli velkou smůlu – zranění Jarky Vaněčkové při rozcvičování v trojskoku, zranění Pavla Peňáze – pád mimo závod, které ho omezovalo v posledních disciplínách. Nemoci u mnohých členů výpravy. A někdy jsme měli sakra kliku – výhra Saši Adlerové o centimetr v břemenu, výhra Jirky Šolara v disku (kde první čtyři dělili jen desítky centimetrů).

Kolik bylo potřeba zaběhnout na vítězství v jednotlivých kategoriích na půlmaratón.