Janoušek a Veigertová vyhráli Kolínskou desítku Milan Janoušek z pořádajícího Sokola Kolín se stal vítězem 16. ročníku Kolínské desítky. Traťové rekordy na rovinaté obrátkové trati se smíšeným povrchem zde v roce 2011 vytvořili náš elitní maratonec Vít Pavlišta – 31:28 a tehdy reprezentantka v běhu do vrchu Monika Preibischová – 35:26.

Milan Janoušek, který má ve své sbírce úspěchů i bronzovou medaili z Běchovic za 31:36, běžel od startu sám a dosáhl času 31:35. Jeho osobní maximum na desítce je 31:14. „Nešel jsem na absolutní hranu od startu, ale když jsem v půlce viděl, že by šlo zaútočit na rekord, začal jsem makat naplno. Ale bylo to pozdě. Škoda, že nebyl třeba loňský vítěz Roman Pazdera. V dvojici by se Pavlištův čas dal pokořit,“ řekl mi v cíli vítěz.

K inventáři závodu patří nejlepší čtyřicátník Jirka Miler z Mladé Boleslavi. Několikrát zde vyhrál a tentokrát byl stejně jako vloni druhý 34:35. Celkově třetí byla nejlepší žena závodu Gabriela Veigertová z TJ Jičín – 35:45.

Gabriela o dvacet čtyři hodin dříve startovala na domácím dráhovém šampionátu do 22 let na 1.500 metrů a 5 kilometrů. Na pětce byla druhá za 16:37. Jejím letošním největším úspěchem bude jistě stříbrná medaile v osobním rekordu z domácího šampionátu v půlmaratonu – 76:40. Poté nastoupila i na zdejší proslulý Půlmaraton KVOK a překonala traťový rekord, který držela keňská závodnice (79:10). „Po včerejšku to bylo v pohodě a kvalitně jsem si potrénovala.“

Adélka Semerádová z Čáslavi vloni byla celkově čtvrtá, ale letos se posunula na druhé místo – 40:54, zlepšila se téměř o dvě minuty (obě na foto) . Celkově třetí byla vítězka žen nad 45 let domácí Iva Kroužilová za 42:27, ta si letos časem 41:21 dala na jiných desítkách, dokonce dvou, osobák.

Vítězka žen 35 – 44 let byla Helena Poborská s ní prohrála hned na startu. I když pořadatelé hlásili čas do startu, Helena nepochopitelně odběhla mimo startovní koridor a do závodu tak vbíhala beznadějně poslední – 42:59.

Pro pořádek padesátníky vyhrál domácí Luboš Herel za 36:23, celkově sedmý. Šedesátníky další Kolíňak Pavel Prchal za 44:57 a nejstarší ženy, nad 55 let, šedesátnice Vlasta Kočová z Poděbrad za 59:51. Muže nad 70 let legendární maratonec, reprezentant, Pavel Broum – 48:28, maratonský osobák má 2:18:58.

Pověstným nošením dřívím do lesa by bylo chválení pořadatelského týmu pod vedením Vaška Milera. V deset se vyběhlo, před 11:20 hod proběhl cílem poslední závodník, měřeno bylo ručně. V 11:30 začalo za přítomnosti starosty Kolína vyhlašování výsledků, výsledky byly samo vyvěšeny, a před 12 hodinou vrcholilo losování tomboly. Prostě kdo umí, ten umí.

Kolínská desítka byla nejlepší pozvánkou na další akcičku, kterou Vašek Miler připravuje na druhou říjnovou neděli, tedy 9. října. Drozdův lesní běh je jeden z nejstarších domácích závodů, letos 96. ročník, a má délku 4,2 kilometru, start je v 10:30 hod.