Po loňském MS, kdy Marcela Vašínová získala tři nejcennější kovy a také jsme získali bronz v týmech, je v letošním roce na co navazovat a kam se zlepšovat. Většina členů reprezentace už je na místě a aklimatizuje se na zdejší podmínky.

Na programu je ve čtvrtek v podvečer oficiální zahajovací ceremoniál s představením všech výprav a poté postupně tři závody Vertical Kilometer, SkyUltra a SkyRace.

První se v pátek v 16:30 postaví na start Verticalu šest vyvolených, na které čeká trasa 3,8 kilometrů s vertikálním přírůstkem 1063 metrů. Mezi nimi jsou i čtyři, kteří si dají tzv. kombinaci tedy Vertical a nedělní SkyRace. Start VK je v San Domenico di Varzo ve výšce 1420 mnm, celá trasa by měla s největší pravděpodobností vést po sjezdovce s cílem na horní stanici jedné z lanovek ve výšce 2472 mnm Pizzo del Dosso.

V sobotu ještě za svitu měsíce v 5:00 zatnou podrážkou svých běžeckých bot do hory závodníci na trati SkyUltra. Tam se představí ti vytrvalejší z nás. Trať má parametry 57 kilometrů s vertikálním stoupáním 3508 metrů. Start je ve výšce 1272 mnm ve vesničce Valdo (Formazza), z které vystoupají do sedla ve výšce cca 2885 mnm a následně seběhnou k jezeru Diga di Morasco, ke kterému se po výstupu na nejvyšší bod trati Refugio 3A v něco málo přes 2900 mnm, opět vrátí. Poté je už čeká výstup nějakých 600 výškových metrů na mírně se vlnící traverz a na 49 kilometru se pustí posledním seběhem až do cíle. To celé by těm nejrychlejším mělo trvat kolem 6 hodin a do limitu pak zbývá ještě 10 hodin.

Neděle… tady se rozhodne o všem. Kdo si odveze titul nejlepší země, kdo si odveze titul v kombinaci a v neposlední řadě kdo se nejrychleji popere s nástrahami trasy SkyRace. 20 minut před osmou hodinou ranní se rozběhne 100 členné startovní pole vstříc 31 kilometrům s pozitivním ziskem nadmořské výšky něco kolem 2600 metrů. Start i s následným vyhlášením a uzavíracím ceremoniálem je na hřišti ve vesnici La Gomba. Na 12. kilometru přeběhnou nejvyšší bod trasy Cima Verosso ve 2444 metrech nad mořem. Poté bude následovat ze začátku techničtější část seběhu a potom to až do cíle bude pořád nahoru a dolů. V jednu hodinu vystoupají na stupně vítězů ti nejrychlejší a ti nejlepší sběrači bodů.

Jak vypadá reprezentační tým a kdo se postaví na jaký start závodu:

 • Barbora Macurová – VK+SkyRace
 • Jolanta Byrtus – VK+SkyRace (OPEN)
 • Barbora Marková – SkyRace
 • Anka Straková – SkyUltra
 • Romana Lojková – SkyUltra
 • Lada Štalzerová – SkyUltra
 • Filip Bukovjan – VK+SkyRace
 • Nikola Ivanov – VK+SkyRace
 • Martin Gogela – VK+SkyRace
 • Martin Zhoř – VK
 • Zdeněk Kamenský – SkyRace
 • Tomáš Maceček – SkyUltra
 • Tomáš Štverák – SkyUltra
 • Tomáš Fárník – SkyUltra

Tomáš Fárník se s námi podělil o to, co říká na složení nominace a jakou vidí šanci v bodování týmů: “Pokud pak jde o celkové umístění týmu, i to se bez znalosti startovních listin docela špatně odhaduje. Nemám ale pochybnosti o běžeckých kvalitách každého z členů, přičemž minimálně v ženách máme v Báře adepta na medailové pozice. Je mi sice líto, že v důsledku zranění nemůže běžet Tom Křivohlávek (který letos běhá naprosto neskutečně) a Marcela, ale očekávám, že na trase Ultra se minimálně ještě Tomáš Maceček bude prát o přední místa. Se sbíráním nějakého relevantního počtu bodů nám pak pochopitelně může pomoci i to, že budeme (jako ostatně většinou) mít jeden z početnějších týmů. V celkovém pořadí týmů proto podle mě máme docela slušnou šanci se prosadit.”

“To za mě asi není to nejpodstatnější. Můžeme sice běžet ve stejných dresech, ale reálně běh je stále ještě individuální sport a každý se s trasou budeme muset poprat sami (a v rámci Ultra závodu dost možná i o samotě). Přeju nám proto všem, abychom to ve zdraví zvládli, vydali ze sebe maximum a předvedli výkony, se kterými můžeme každý z nás být spokojeni.”

A ještě pohled prezidenta CZSA Roberta Žaka na složení reprezentace: “Letošní reprezentace to je parta skalních nadšenců, špičkových skyrunnerů a jak jsem je měl možnost poznat i po lidské stránce, skvělých lidí, kteří skutečně tvoří tým, který bude důstojně reprezentovat Českou republiku, nejen po výkonnostní stránce, ale i po stránce lidské, kde slušnost, respekt, přátelství, fair play nejsou jen prázdná slova. I o tom je sport. I o tomto je reprezentace v plném slova smyslu. Jsem hrdý na to, že naše země má takovéto osobnosti, kteří jsou vskutku sportovní ambasadoři reprezentující naši českou kotlinu na té nejvyšší úrovni.”

Za CZSA Jakub Stryk