Několika slovy 96. ročník Drozdova lesního běhu byl opět kolínským koncertem organizačního týmu v čele s Vaškem Milerem. Na rovinatý krosový běh na 4,2 kilometru odstartovala téměř stovka startujících v půl jedenácté, před tím proběhly soutěže pro děti. Poslední závodníci proběhli cílem po jedenácté.

V půl dvanácté vyhlášení a ve tři čtvrtě na dvanáct po chutném párečku a pivečku se mohlo jet domů. Závod jako nedávnou srpnovou Kolínskou desítku vyhráli Milan Janoušek a Gabriela Veigertová.

Běh založili kamarádi doktora Václava Drozda – biologa, atleta, a jednoho z nejslavnějších běžců středních tratí 20. a 30. let minulého století. Drozda vyhrál i osm jeho ročníků a jeho osobák 12:16 minuty z roku 1934 by v pohodě stačil i letos na prvenství.

Mezi další legendy Drozdova lesního běhu patří Stanislav Petr, který vyhrál jedenáctkrát a od roku 1975 drží na rovinaté krosové trati traťák časem 11:55 minuty. Současnou běhající legendou je Jirka Miler z Mladé Boleslavi, který zde vyhrál desetkrát. V soutěži žen drží traťák z roku 2001 další domácí legenda Renáta Hoppová – 14:37. Letos závod ovládli borci pořádajícího Sokola Kolín.

Ve stylu start cíl vyhrál Milan Janoušek. Za mlada získal i bronzovou medaili v Běchovicích. letos byl v čase pod 32 minut sedmý. Před týdnem si zkusil i půlmaraton, ale v závěru závodu rozběhnutého na druhý flek mu došlo a byl pátý.

„Dneska jsem se cítil dobře, tak jsem to hned po startu zkusil. Myslel jsem, že se přidá Jirka Miler, ale bylo na něm vidět, že není ve své kůži.“

Druhý proběhl cílem nejlepší čtyřicátník a mírně nastydlý Jirka Miler z Mladé Boleslavi za 13:47. Třetí byl další kolínský mladík Petr Harnoš za 14:03. Před první ženu doběhl nejlepší padesátník Luboš Heler také z Kolína za 14:38.

Celkově šestá byla Gabriela Veigertová startující za TJ Jičín – 14:54. Gábi o dvacet čtyři hodin dříve startovala v téměř sousedním Velkém Oseku, kde vyhrála běh na 12 km. Na půlce kde byl Milan běžela soutěž dvojic s Rudou Coganem a dokázala je porazit pouze čistě mužská dvojice.

„Do Kolína se ráda vracím, akce jsou zde na nejvyšší pořadatelské úrovni.“ Gábina zde letos vyhrála i proslulý kolínský jarní půlmaraton KVOK, navíc v traťovém rekordu pod 1:20 hodiny.

Pravidelnou účastnicí a bedničkářkou kolínských běhů je Adélka Semerádová z AC Čáslav – 16:34. Za ní doběhla její oddílová kolegyně a vítězka 35 – 44 let Péťa Dvořáková 16:45. Čtvrtá byla domácí Iva Kroužilová – vítězka 45 – 54 let, hned za ní dokončila její tradiční soupeřka Martina Hampejzová (17:27 a 17:37).

Zbylé vypsané kategorie vyhráli domácí Pavel Prchal – šedesátníky za 17:23 a nad 70 let Pepa Bednář od Pardubic, Počáply, – 20:43.

Tradičně běžel i ředitel závodu a legendární maratonec, za mlada mimo jiné v roce 1993 časem 2:35:20 vítěz maratonu v Benešově u Semil, Vašek Miler (29:42). Dalšími jmény co mají mezi vytrvalci zvuk byli Jakub (za mlada dvojnásobný český šampion v chůzi na 50 km – 22:44) a jeho otec Jan Zajícovi (27:48), Josef Krátký (26:27), Milan Veselý (nejstarší účastník a třetí nad 70 let – 26:54), Tomáš Pícha (28:30), Marek Ledvina (31:26) či Pepa Rosůlek (34:01).