Fantastického úspěchu dosáhl v sobotu 8. 10. 2022 český reprezentant Richard Hynek v anglickém Pippingford Parku nedaleko Londýna. Jako první protnul cílovou čáru a stal se tak mistrem Evropy pro rok 2022 v extrémních překážkových závodech Spartan Race.

Na trati dlouhé 21 km s 800 m převýšení a 35 překážkami zvítězil v čase 1:43:09 a o 46 s předstihnul Francouze Gregoryho Basilica. Pro 24letého Richarda Hynka je to první titul mistr Evropy, tento úspěšný český závodník se ale pyšní titulem mistra světa z roku 2019 z řecké Sparty, kde se mistrovství skládalo z kombinace 3 závodů.

Richard se do plného závodění letos vrátil po zranění a výbornou formu potvrdil už vítězstvím v několika kvalifikačních závodech před mistrovstvím. „Hlava byla nastavena na vítězství, forma během přípravy i při posledních závodech před Evropou tomu nasvědčovala. Skvěle jsem se cítil i při samotném závodu. Závod byl díky rychlé trati ohromně vyrovnaný a věděl jsem, že bude rozhodovat poslední část. Cca kilometr před cílem před hodem oštěpem na cíl jsem se přiblížil na dostřel do té doby suverénně vedoucímu Gregorymu Basilicovi, který ovšem minul a musel na trestný okruh. Bylo by zajimavé, kdyby trefil, na překážkách zas tak silný není,“ zářil v cíli štěstím i zaslouženým sebevědomím Richard Hynek.

Za měsíc Hynka čeká příležitost obhájit titul v řecké Spartě, o měsíc později pak mistrovství v Abú Dhabí na krátké distanci.

Mistrovství Evropy znamenalo i další české úspěchy, když v elitní kategorii mezi 70 startujícími obsadili Petr Dorňák 9. místo, Petr Vinický 11. místo a Pavel Hrdina 12. místo.

V ženách se mistryní Evropy stala Slovenka Eszter Hortobágyiová před Dánkou Idou Mathildou Steensgaard, i naše české reprezentantky se svým výborným výkonem dostaly do první desítky. 5. místo obsadila Češka Adéla Voráčková (Macečková) a 7. místo Klára Lokajíčková, která se poslední měsíce trápila se zraněním. „Neběželo se mi nic moc. Alespoň, že bylo krásné prostředí,. I koníčci byli,“ usmívala se v cíli mimo jiné i vášnivá jezdkyně na koni Voráčková. „A 5. místo je pro mě překvapení, ve výsledku milé. Myslím si, že po dlouhé době byla letošní trasa na mistrovství Evropy pro všechny, žádná nadmořská výška, žádné vysoké kopce. Každý mohl přijet připraven.“

Lokalita letošního mistrovství byla poněkud netypická, minulé ročníky se totiž odehrávaly většinou v náročném terénu v horách. Jihovýchod Londýna potrápil závodníky rovinou, plaváním ve studené vodě i venkovským terénem a cílil opět na jiné dovednosti. Novinkou bylo nahrazení některých handicapů za nezvládnutí překážky – 30 burpees – jednodušeji kontrolovaným běžeckým okruhem, který stále vyvolává diskuze.