Běh Hronov – Náchod lze bez váhání nazvat největší běžeckou kultovkou ve východních Čechách. Letos se uskutečnil za podzimního počasí, teplota by šla, ale občas káplo, už 64. ročník. Pořadatelé drží tradici a běželo opět po hlavní silnici z Hronova do Náchoda s cílem na náchodském hlavním náměstí a délce délce 8.850 metrů.

Začal bych asi připomenutím neskutečných výkonů z historie závodu. Traťový rekord drží náš výkony nejlepší vytrvalec, desítku na dráze má v platném českém rekordu 27:48, Jan Pešava z roku 1993 – 25:07. Jeho výkon nepřekonali ani afričtí vytrvalci. V ženách dosáhla nej času v roce 2014 držitelka českého maratonského rekordu Eva Vrabcová 29:05.

Rekordní počet startujících zde byl před osmi lety, přes šest set. Stejně jako vloni i letos počet vytrvalců v cíli byl přes 400. Přesně 420 a stejný aplaus na zaplněném náměstí jako vítěz měla Jana Zichová z Dobrušky, která uzavírala běžecké pole v čase 67 minut.

Jméno absolutního vítěze bylo i trochu překvapivé, ale pokud mě paměť neklame nedávno vyhrál i jeden závod Iscarex Cupu. Byl jím Josef Novák z Ústí nad Orlicí. „Běžel jsem tady poprvé a nevěděl jsem co od toho očekávat. Po startu jsem se radši držel vzadu za hlavními favority a tempo vystupňoval až v koncovce.“

Celý závod běžela na čele sedmičlenná skupinka, borci doběhli v půl minutě a před osmým měli náskok přes dvě minuty. O umístění se rozhodovalo až v posledním kilometru. Vloni byl nejlepším českým závodníkem Pavel Jelen z BK Náchod, kterého letos zbrzdilo zranění, ale chtěl tuto pozici obhájit: „Zkoušel jsem jsem opakovaně nastupovat, ale na vítězi a druhém Kubričanovi (před rokem doběhl hned za Jelenem) bylo vidět, že to mají těžce pod kontrolou.“

Vítězný Novák zapsal čas 27:31. Druhý Pavel Kubričan z Prahy, vítěz 35 – 44 let, byl jen půl sekundy za ním. Třetí Jelen 27:39. Populární domácí závodník a v minulosti i několikanásobný vítěz Kamil Krunka z BK Náchod byl sedmý za 28:08.

Na celkovém osmnáctém místě byla obhájkyně prvenství a letošní stříbrná z republiky v půlmaratonu Gabriela Veigertová z TJ Jičín za 31:14. „Vloni se mi běželo lépe. Jednak jsem včera přijela asi unavená ze soustřední a před rokem bylo i teplejší počasí. Ale jinak to bylo pohodové proběhnutí.“

Druhou ženou byla Petra Havlová z Maratonstavu Úpice – 33:28 a třetí Klára Nejmanová za 33:35. Ta až v ulicích města zdolala legendární oddílovou kolegyni z BK Náchod a také několikanásobnou vítězku závodu Taťánu Metelkou – 33:59. Závodnice z Hradce Králové, které bylo letos padesát, bezkonkurenčně vyhrála kategorii 45 – 54 let. Za ní doběhla vítězka 35 – 44 let Denisa Kozáková také z Hradec Králové – 36:04, obhájkyně prvenství ve Velké ceně východních Čech v bězích, kam byl běh Hronov – Náchod zařazen, a letos v soutěži také vedoucí před Metelkovou.

Pro prvenství v poslední vypsané ženské kategorii si přijela z Lanškrouna borka závodící za Maratonstav Úpice Eva Jirásková – 42:03.

V ženách bylo finančně oceněno osm nejlepších. V mužích deset a tím posledním oceněným byl vítěz 45 – 54 František Vagenknecht z Nové Paky za 30:30. Dokonce až z Brna dorazil legendární ultrák Daniel Orálek a byl třetí v této kategorii za 30:41, když brambory zbyly na další osobnost – Rudu Cogana.

František Buřil z Vidochova u Nové Paky asi malinko překvapivě vyhrál muže 55 – 64 let za 31:56, když až ním doběhl Bořek Jančík z Hořic – 33:16. „Dneska mi to prostě letělo,“ řekl mi v cíli spokojený Franta.

Zbylé dvě veteránské kategorie vyhráli legendární lyžař z Jablonce nad Nisou Jaromír Šimůnek za 36:21 a Jaroslav Hák ze Sokola Studenec – 46:23, nad 75 let.

Nejstarším účastníkem letos byl bývalý primář infekční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Václav Dostál (80 let) – 58:15 a ženou šedesátnice Naďa Burdychová za 50:49.

Další ročník populárního závodu je plánován na sobotu 21. října 2023.