Letos to byl skutečně v Hradci Králové Vánoční půlmaraton. Teplota po celý závod mínus šest, zasněžená celá trať, naštěstí v lese dost ujetá, takže šlo v pohodě běžet.

Pořadatelé připravili teplé zázemí ve stanu a po doběhu byla pro každého přichystána horká a chutná polévka. Závod se uskutečnil na sedmikilometrovém lesním okruhu, součet stoupání kola je příjemných 11 metrů. Výbornou moderátorskou práci odvedl tradičně běžec a student hradecké farmačky Majkl Smutný.

Pořadatelem je náš elitní triatlonista Jan Volár a jeho tým. Ono toho triatlonu bylo více. Jedním ze sponzorů byla Vendula Fritová, která s triatlonem objela čtyři olympiády, a nyní v Hradci Králové provozuje prodejnu Koruna pralines. Hlavní hvězdou běhu byl další český špičkový triatlonista Petr Soukup startující za Sokol Nová Paka, který dal v roce 2018 za 8:41:40 havajského Ironmana.

Nejlepší časy Vánočního půlmaratonu, i když pořadatelé v úvodu malinko upravili a zrychlili trať, zůstaly nezměněny. Před dvěma lety vyhrál Američan žijící u nás Daniel Noah (1:13:45), který má za mlada desítku pod třicet minut. V ženách drží traťák ze stejného roku Anetka Khýrová ze Dvora Králové nad Labem za 1:24:24.

Noah byl přítomen i letos, ale jako lídr populárního závodu štafet, těch bylo přihlášeno dokonce dvacet, jeden závoďák musela být žena. Samo po prvním kole doběhl první v nej čase na kolo 24:55 a jeho tým – Klub přátel Jana Volára s dalšími členy Terezou Svobodovou a Kateřinou Martínkovou vyhrál za 1:25:45. Druzí Volar4prezident – Dominika Rusková, Robert Němec a Ondřej Vít – 1:35:09. Bronz patřil Lejtkům v ohni, který byl jen dvoučlenný. Michaela Bryknerová si to dala dvakrát a doplnil ji brácha Petr Brykner – 1:43:46.

Za Noahem běžela po startu, ale hned s odstupem, čtveřice borců co šla půlku. Tempo udával obhájce prvenství a nejlepší čtyřicátník závodu Drahomír Randa ze Stěžer u Hradec Králové, vloni dal na sušší trati v individuálním závodě 1:14:57 hodiny.

K průběhu závodu vítězný Petr Soukup (1:16:57) uvedl: „Nečekaně se mi běželo dobře. Sněhový podklad nebyl tak hrozný jak jsem čekal. První kolo odtáhl Drahomír a odpáral ostatní soupeře. Naštěstí poté zvolnil i on a v druhém kole přišel můj čas. Poslední kolo jsem už běžel sólo.“ Za absolutní prvenství byl 30 litrový sud hradeckého piva Klenot a mimo dalších věcných cen dostali nej muž a žena (na foto) betonový reliéf od všestranného umělce, obdržel Cenu kritiků 2021 za mladou tvorbu, Pavla Duška, který zde vyhrál v čase 1:24:40 první ročník závodu.

Druhý Drahomír Randa (1:19:07) dodal: „Musím sportovně uznat, že soupeř byl lepší. Navíc jsem v druhém kole nějak ztratil šťávu.“ Celkově třetí byl další mladík Pavel Hradil za 1:19:53.

Prvenství v kategorii padesátníků obhájil Miroslav Nemšák z Ústeckoorlicka za 1:24:56, celkově sedmé místo.

Soutěž žen vyhrála domácí Šárka Vachalová, první i do 39 let, za 1:41:46. Druhá v mladých, celkově třetí, byla matka na mateřské Erika Válková z Dolních Ředic startující za Café Bajer Pardubice – 1:47:42, kterou v závěru mohutně stahovala Eliška Kotůlková – 1:47:54.

Těsný byl i souboj o prvenství ve čtyřicátnicích, kde vítězná Jana Fulínová z Klub českých běžců (1:50:41) měla sedmisekundový náskok před druhou Jaroslavou Svobodovou z Mladé Boleslavi.

Početně byly obsazeny i padesátnice, kde vyhrála Lenka Flašarová, celkově druhá, za 1:46:38 ze Svazu českých bohémů. Druhá v této kategorii byla orientační běžkyně z Rychnova nad Kněžnou startující za OK 99 HK Michaela Kosová – 1:52:04 – maminka našich současných špičkových orienťaček Denisy a Terezy.

Závodu se zúčastnila i jedna šedesátnice – Marie Tesařová z Křižanova na Vysočině – 2:36:07. Pořadatelé jsou známí humoristé, tak vypsali i kategorii Santa Claus, pro běžce s hmotností nad 100 kg, kam se přihlásili tři závodníci, ale do cíle dorazil jen Josef Krátký z Hvězdy Pardubice za 3:08:57.