Aprílové počasí dnes panovalo po celé závodní dopoledne v Ostravském Běláku, kde se po roční odmlce znovu rozjel oblíbený běžecký seriál Rundál (v roce 2022 se konal jen jeden závod). Na všech 200 zúčastněných závodníků tak čekaly distance od 300 po 5 200 m.

Nejprve závodily děti a žactvo na asfaltové trati 300 m, 400 m, 500 m, 1 000 m. Zde byli nejrychlejší: Mikuláš Malátek Malé pivo (1:24), Stela Kalitová (1:26), Tobias Ničman Runto (1:20), Beata Schmidová (1:26), Albert Schmida (1:22), Romana Balážová Baláž Extreme Team Fr. (1:37), Michal Mazáč AKEZ Kopřivnice (3:04) a Julie Biolková (3:27).

Po nich se utkali na 1 400 m dlouhém okruhu dorostenci a dorostenky. Zde až na dvě výjimky dominovali závodníci AK SSK Vítkovice. Nejrychlejší byl Matěj Karas AK SSK Vítkovice (4:44), druhý doběhl Roman Mohyla TJ Slezan Frýdek-Místek (4:49) a třetí Filip Kraus AK SSK Vítkovice (4:58).

Mezi děvčaty zvítězila Anna Balážová AKEZ Kopřivnice (5:19), druhá skončila Gabriela Tobolová AK SSK Vítkovice (5:27) a třetí Natálie Ester Kašná AK SSK Vítkovice (5:35). Po ukončení závodů dětí, žactva a dorostu vyběhli na svou 5,2 km dlouhou asfalto-šotolinovou trať napříč celým Bělákem dospělí.

Nejprve se na trať vydalo něžné pohlaví a v průběhu závodu holky pořádně zmokly, kdy došlo i na kroupy. Zde hned od začátku utekla zbytku pole dvojice Markéta Kašná TJ Jäkl Karviná a Martina Mazáčová AKEZ Kopřivnice. Zhruba na druhém kilometru se Markéta Martině trhla a postupně zvyšovala svůj náskok a v čase 20:50 si doběhla pro vítězství. Druhá tedy doběhla Martina Mazáčová (21:27) a třetí Hana Legerská AK SSK Vítkovice (21:53).

To mužům už krásně svítilo sluníčko, ale trať byla po dešti trochu kluzká. Zde šla do čela závodu trojice Daniel Juříček AK SSK Vítkovice, Miroslav Mokroš Free Run Vratimov a Stanislav Záleský RegioRun Havířov. Tuto trojici však po celou dobu stíhal Marek Škapa MK Seitl Ostrava. Nejvíce sil do finiše si tak nechal Juříček a v čase 18:40 zvítězil. Pouhých šest vteřin za ním doběhl Mokroš (18:46). Zhruba 500 m před cílem běžel na třetí pozici již zmiňovaný Škapa, ale na toho nastoupil Záleský. Škapa však jeho nástup zachytil a před cílem si třetí místo v čase 19:00 vzal zpět. V cíli na každého čekala účastnická medaile a spousta čerstvých koblížků.

Závěr běžeckého dopoledne patřil všem medailistům, na které čekaly hodnotné ceny a prize money. Díky pořadatelskému týmu Honzy Šrajera si tak všichni první letošní Rundál náramně užili, někteří sice pořádně zmokli, ale i tak spokojeně odcházeli domů.