Každoročně se na konci května běží nejstarší běžecký závod v Čechách, Praha –Brandýs pořádaný oddílem AC Praha 1890. Letos na sluncem rozpálené trati dominovali Jiří Wallenfels a LuciePelantová.

Jeden z mála závodů, jehož trať vede „od někudy někam“ má tradici, která sahá až do předminulého století, poprvé se běžel 23. dubna 1893. V době, kdy se běžel první ročník, neběhaly se dnes legendární „Běchovice“, neexistovaly sportovní kluby Sparta ani Slavia a první atleti jen nesměle hledali disciplíny, ve kterých by mohli soutěžit.

15 kilometrů stačilo

Letošní 109. ročník přilákal na start celkem 101 závodníků. V deset hodin vyrazili na trať o délce 15 kilometrů muži a pět minut po nich ostatní kategorie. Ostřílené závoďáky jistě zarazí délka 15 kilometrů – nejedná se o chybu, trať je nyní o něco kratší než v nedávné minulosti. Ženy pak běžely jen deset kilometrů a stejnou délku absolvovali chodci a chodkyně.

V teplotách přes 22 °C zvítězil Jiří Wallenfels (Sokol Vinohrady) v čase 51:49. Čtyřicet vteřin za ním doběhl František Zouhar z pořádajícího oddílu AC Praha 1890. Ten stihl ještě dva týdny před závodem dovést do cíle vítěznou štafetu při Pražském mezinárodním maratonu. Na třetím místě doběhl Slavomír Kvarta z SK Aritma Praha (53:14). Až za stupni vítězů zůstali vynikající běžci Jiří Miller, který dokonce nějaký čas vedl, a Petr Havelka. Ve veteránských kategoriích byli nejrychlejší Vladimír Růžička a Jiří Kudrna.

Olympionička Lucie Pelantová dominovala

V závodě žen zvítězila Lucie Pelantová, členka klubu PSK Olymp Praha, která ale rovněž začínala v klubu AC Praha 1890. Mladá atletka si závodem v běhu zpestřila přípravu na olympiádu, kde bude reprezentovat v chůzi. Pro BezvaBĚH uvedla, že závod byl spíše trénink, aby stihla start, musela vstávat ve čtyři hodiny ráno, jela totiž s trenérem z Opavy. Svůj cíl běžet pod 40 minut ale splnila, zaběhla čas 38:26. Druhá skončila Veronika Andrlová z Dukly (42:30) a třetí Radka Sýkorová v čase 43:22.

Chodci byli rovněž rychlí

Součástí závodu bylo i klání v chůzi, zde zvítězil Jiří Malysa mladší (AK Kroměříž, 45:57) o deset vteřin před svým otcem. A to ještě Alexandr Malysa odstoupil. Mezi ženami zvítězila Martina Netolická (AK Olymp Brno, 59:17), před mladou Petrou Jeníkovou ze Spartaku Praha 4.

Závod dokončili všichni závodníci a mohli si tak pochutnat na guláši, který připravila jídelna v Brandýse.

Autorem článku je Martin Singr, mladý běžec ze středních Čech. Nyní studuje ČZU v Praze a v tomto městě také trénuje, o víkendech jej lze vidět pobíhat v okolí Rychnova nad Kněžnou nebo Sedlčan.