V letošním roce v životní formě běhající čtyřicátnice Olga Krčálová z Polné na Jihlavsku vyhrála běh na 66,6 kilometru – Čertovskej ultratrail v Hamru na Jezeře na Liberecku. V absolutním pořadí byla na třetím místě.

Olga nedávno v osobním rekordu byla nejlepší mimo jiné v běhu z Jihlavy do Třeště nebo v Krosu okolo Malče. V závěru května si dala závod seriálu 7 pohoří v Orlických horách, další se běží v sobotu 15. června v Jeseníkách, a zde porazila na 24 km místní ikonu Taťánu Metelkovou. Na Čertovském ultratrailu Olga již startovala před dvěma roky, kdy to byl český šampionát v ultra běhu. Byla druhá za legendární Radkou Churáňovou.

Letos náročnou trať vedoucí od hradu Houska mimo jiné přes vrcholy Bezděz a Ralsko do Hamru dalo jen pár nejlepších pod 7 hodin. Olga zapsala 6:44 hod a druhou ženu, která je obvykle plná ohromných ambicí, jak sama nedávno po jednom vítězném startu i napsala, porazila o 27 minut.

„Závod byl těžký. Bylo veliké horko. Ale jinak se mi běželo dobře. Jen jsem si na jedné občerstvovačce vzala málo vody a pak měla krizi. Naštěstí se cestou jeden běžec se mnou rozdělil o svoji zásobu.“

Hlavním favoritem Čertovského ultratrailu byl Lukáš Kozlík, který zde před pár lety překvapil a vyhrál nad Janem Kohutem, když byl závod mistrovstvím v ultraběhu. Letošní domácí šampion v běhu na 100 kilometrů, který před týdnem vyhrál Kounovský kros, ale nakonec byl v cíli druhý za 6:40. Vedl přes polovinu závodu. „Strašně brzo mi odešla stehna, holt už potřebuji pauzu. Tento půlrok už toho bylo moc.“ Vítězství vybojoval Jan Šunka, vloni druhý muž Moravského ultra maratonu – sedm dní a sedm maratonů, kterému časomíra naměřila 6:25.