O tom, jak je důležité správné dodržování pitného režimu během sportovní aktivity, abychom se vyhnuli dehydrataci, jsme už určitě slyšeli hodně. Možná ale ne každý z nás slyšel o hyperhydrataci, nebo-li hyponatrémii – stav, kdy klesá koncentrace sodíku v těle (ztráty sodíku převažují nad ztrátami vody). V důsledku toho se mohou objevit závratě a dezorientace. V tomto případě je řešení snadné – přestat pít! Jak budou přebytečné tekutiny opouštět tělo zvýšeným pocením a močením, tak příznaky odezní!

„Váha vody“

Vážení se v průběhu tréninku, by bylo ideálním způsobem jak zjistit jestli nám hmotnost narůstá (znamení hyperhydratace), nebo hmotnost ztrácíme (znamení dehydratace). Jelikož ale většina z nás netrénuje s váhou, bude dostatečným řešením zvážení se před a po tréninku.

Pro přesnější odhad vaší potřeby příjmu tekutin provádějte vážení svlečení, před a po těžkém (alespoň) hodinovém běhu. Rozdíl vaší hmotnosti bude specifikovat jednak míru vašeho pocení a zároveň množství tekutin, které by jste měli během takového tréninku doplnit – např. pokud ztratíte 0,5 kg hmotnosti, znamená to, že jste vypotili přibližně 0,5 l tekutin. V tomto případě zkuste při dalším (klidně i delším) běhu doplňovat 0,5 l tekutin za hodinu a opět si potvrďte výsledek vážením.

Pokud z jakéhokoliv důvodu nemáte možnost si podobné vážení vyzkoušet, obecná doporučení uvádějí rozmezí příjmu tekutin v rozsahu 0,4 – 0,8 l na hodinu běhu. Spodní hranice je doporučována pro pomalejší, nebo lehčí běžce a při běhu v chladnějším počasí. Horní hranice je naopak doporučována pro rychlejší, nebo těžší běžce a při běhu v teplém počasí, kdy je teplota cca 20°C a výše. Samozřejmě každý z nás může mít potřebu příjmu tekutin v závislosti na jejich ztrátě zcela individuální.

Je lépe vodu nahradit iontovými nápoji a docílit tak lepšího pocitu „energizace“ a také celkově lepší hydratace.

Tip – jak snadno (orientačně) určit jestli jste dostatečně hydratovaní?

Pokud má vaše moč světle žlutou barvu, pak jste dostatečně hydratovaní. Pokud je barva tmavá, jako jablečný džus, je váš organismus pravděpodobně dehydratovaný, případně to může být známka nastupujícího onemocnění.


Autorem článku je Pavel Baběrád, běžecký trenér a poradce, bývalý mistr České republiky v maratonu (1993) a několikanásobný vítěz a držitel předních umístění na této trati doma i v zahraničí. Osobní rekordy: 5 km – 14:58, 10 km – 30:48, půlmaraton – 1:06:05, maraton – 2:19:07. Zde provozuje svůj byznys: www.babos-sports.cz