Běžci mezinárodního týmu Salomonu jsou již několik sezón k vidění na horských závodech s lehoučkými bílými bundami, které vypadají doslova jako pírko. Špičkovou bundu Salomon S-Lab Light Jacket ocení zejména běžci, kteří hledají kombinaci dokonalého střihu, propracovaného odvětrávání a nízké váhy.

S-Lab opět ve znamení extrémně nízké váhy aneb bunda jako pírko

Hned první dojem poté, co se mi bunda dostala do rukou, byl právě ve znamení neuvěřitelně nízké váhy. Bunda je opravdu navržená s ohledem na závodní použití, kdy špičkoví běžci hledají to nejlehčí a nejfunkčnější vybavení na trhu. I proto od bundy ovšem nelze čekat funkční vlastnosti, díky kterým by byla plnohodnotnou náhradou například membránových bund, které jsou vyžadovány na některých náročných podnicích typu Ultra-Trail du Mont-Blanc.

Ovšem v případě horských maratonů a dalších závodů v rozsahu několika hodin, kdy vás může překvapit počasí, ale zároveň s sebou nenesete batoh ani vybavení, budete na trhu těžko hledat lepší alternativu. Udávaná váha bundy, která je skvěle sbalitelná i do kapsy, se pohybuje kolem 100 gramů.

Během posledního měsíce jsem v bundě odběhal více než 200 kilometrů v různých podmínkách od silného větru, nárazového deště až po slunečné dny s nižšími podzimními teplotami, tak abych bundu vyzkoušel opravdu v různorodých situacích, které běžce mohou při závodech v horách potkat.

Malé vychytávky, které bundu odlišují od konkurence

Je lehké namítnout, že šetřit pár desítek gramů na bundě je pro většinu běžců v podstatě zbytečná kratochvíle. Nicméně S-Lab Light Jacket je skutečně navržená do závodního prostředí, čemuž odpovídá i střih, který dokonale sedí na těle. To ovšem nebrání skvělé prodyšnosti, kterou běžci ocení při delším běhu, kdy je tělo propocené.

Naopak v teplejším počasí každý náročný uživatel ocení novou vychytávku, kterou se bunda odlišuje od předchozí generace – magnetické zapínání límce u krku, díky kterému je možné mít hlavní část bundy otevřenou pro lepší odvětrávání a zároveň mít bundu dopnutou u krku.

Tak jako další produkty ze závodní série S-Lab má i tato bunda spoustu dalších malých vychytávek, které nejsou na první pohled poznat. Jedná se mimo jiné také o propracovaný systém odvětrávání, kdy jsou větrací otvory ve strečovém materiálu vyřezány pomocí laseru. Tkanina AdvanceSkin je větruvzdorná, což běžci v podzimních měsících bezesporu také ocení.

Speciální technologie Motion Fit zajišťuje, že si při běhu ani neuvědomíte, že máte bundu na sobě. Pohyb v ní je skutečně potěšením. Co se týče voděodolnosti, tak při silnějším dešti vás bunda samozřejmě vzhledem k váze a absenci jakékoliv membrány proti promoknutí neochrání. Na druhou stranu použité materiály jsou rychleschnoucí, takže několik hodin v mokré bundě vám nehrozí.

Bunda je aktuálně na trhu k dostání ve čtyřech barvách – kromě testované bílé klasiky je k dispozici také černá, modrá a červená varianta. Doporučuji si bundu dopředu vyzkoušet – při mých 183 cm/69 kg mi byla velikost M tak akorát, spíše trochu větší. Hádám, že Kilian a další borci ze Salomonu musí mít snad nějaké custom velikosti.

Hlavní vychytávky:

• Magnet na límci, díky kterému je možné mít bundu dopnutou u krku a zároveň na zbytku těla větrat • Váha neuvěřitelných 100 gramů • Skvělá sbalitelnost v kombinaci s obstojnou větruodolností • Technicky vychytané odvětrání na zádech i rukávech • Elastický spodní lem i konce rukávů

Celkově se rozhodně jedná o povedený kousek, za který si ovšem Salomon nechá náležitě zaplatit. Vzhledem k závodnímu charakteru také bunda postrádá jakoukoliv kapsu. Ovšem pro ty, kteří mají rádi špičkové technologie, dokonalý střih a nízkou váhu, bude S-Lab Light Jacket jasnou volbou!

Celkové zhodnocení:

  • sbalitelnost, ideální na delší závody bez batohu
  • váha
  • odvětrávací systém
  • rychleschnoucí materiál
  • magnet u krku
  • z hlediska běžného každodenního použití absence jakékoliv kapsy