Labe aréna v Račicích žije dál taky triatlonem. Rekonstrukci areálu si po evropských veslařích a před světovými kanoisty užili taky čeští triatlonisti. Uplynulý víkend patřil interesantnímu dvojboji.

Nejprve v sobotu už čtrnáctý ročník ICT triatlonu, klasického závodu na sprint tratích (0,75–20–5). Projekt původem vytvořený pro „ajťáky“ se stal oblíbeným závodem pro všechny a letos přitáhl rekordní účast dvou a půl stovek závodníků všech kategorií! Vítězství slavili Vít Svozil z Ekolu (1:05:36) a Veronika Andrlová z formace Kerberos.

O den později se tu jel podruhé unikátní intervalový půlironman za účasti několika špičkových borců v čele s tuzemskou legendou světového triatlonu Petrem Vabrouškem. Toho předstihl jen Tomáš Řenč (Vanaman Kladno), chlapík, jemuž pomáhal s přípravou a sám ho přesvědčil k přechodu z olympijských tratí na „střeďák“.

Mezi ženami byla nejlepší havajská „age-group“ šampionka Petra Krejčová z Českých Budějovic. A velice slušně zajel třeba 69letý Tomáš Jiráň za 5:39. Další, jako třeba Dita Punčochářová, stihli závody oba.

Borci v intervalech startovali po minutě a pak víc než čtyři hodiny museli hlídat jen a jen vlastní tempo, k tomu však sledovat vývoj odstupů od soupeřů. Plavalo se v neoprenech v kanále, na kole kroužilo na okruhu okolo něj a běhalo v přilehlém lesíku – tak jako před lety, kdy se tu konaly špičkové podniky českého poháru.

„Den předem jsem běžel jedenáctku v Lednici a tady jsem si dal intenzívní tréninkový test před Moraviamanem, který se koná šest dní po tom,“ říkal Petr Vabroušek. „Nebolelo mě to tolik, užil jsem si. A výsledkově to vyšlo líp, než jsem čekal. Běh měl skoro 23 km, dal jsem 1:32, jinak bych celou trať zvládl pod 4:10. S Tomášem (Řenčem) jsme spolu sprintovali před dvěma lety na Tri Prague, ale tady jsem věděl, že jedu jen o druhé místo,“ dodal.

Vabroušek, který s triatlonem procestoval několikrát celý svět, originální závod oceňuje: „Mně se to líbí absolutně. Sníží se pravděpodobnost balíků na kole, které jezdí nevyhnutelně na Czechmanovi a jiných závodech. I z hlediska plavců je to spravedlivější, každý jde opravdu sám za sebe všechno. Já se svezl jen asi tři tempa za Tomášem. Mám sice rád kontaktní závody, ale tady to jde zase jinak, sleduješ si soupeře, přemýšlíš. Myslím si, že má velkou budoucnost a poroste. Problém je pouze najít dobrý termín.“

Vabrouška váže k Račicím hromada historek. Však má i veslařskou minulost – do současnosti ji dotáhl bratr Michal, bývalý mistr světa na skifu lehkých vah, dnes asistent reprezentačního trenéra Coxe -, v nedalekém Mělníku žije jeho druhý bratr.

Jel tu před lety svůj první český pohár na olympijské trati, a když ho vítěz Martin Dvořák – mimochodem ředitel současného závodu – předjel o kolo, v cíli mu zatleskal. Díky tomu se dostal poprvé do zpráv České televize… Vzpomíná i na originální kombinaci všech čtyř závodů (duatlon, triatlon, kvadriatlon, ironman) v jeden den. Chystal se na duatlon, ale den před startem dostal potvrzenou nominaci na mistrovství světa na dlouhé trati do Japonska. A tak si na zkoušku střihnul ironmana, týden před šampionátem… Vyhrál časem 7:22 před druhým Jiřím Seidlem za 7:30. Jenže pořadatelé naměřili kratší kolo o téměř 35 km. „S tím bychom dali Ironmana za osm a půl hodiny, což by byl český rekord a skvělý čas. Mně se to pak v budoucnu ještě povedlo, ale Jirka už se na něj nikdy nevydal,“ vybavuje si.

„Jednou tam byla taková zima, že jsem celé kolo odjel raději v neoprenu,“ doplňuje s úsměvem. A znovu potvrzuje račickou perspektivu. „Vzal jsem s sebou plno lidí a všem se to líbilo,“ říká nezdolný vytrvalec, který se chystá letos mj. na Island a za rok by rád podstoupil Ultramana nejprve jako kvalifikaci na Floridě a pak vrchol na Havaji.