Život běží rychle, ještě máme v hlavách vzpomínky, jak jsme na loňských Lurdách pěkně vymrzli a už tu máme třetí ročník.

Prázdniny a dovolené máme za sebou, je tady září, dětem začíná školní rok a nám registrace na závod.

Konat se bude jako vždy druhou listopadovou neděli, letos tedy 12. listopadu.

Ti, kdo o tomto závodě ještě nic nevědí a nemají potřebné informace, tak akce probíhá v ostravském Bělském lese.

Je potřeba říci, že tato akce je určena nejen pro výkonnostní běžce, ale i pro ty, kteří s běháním teprve začínají. Poprvé se závodu mohou zúčastnit i vyznavači kondiční chůze (hole povoleny).

Registrace

Loni nás doběhlo do cíle 1028 běžců. Závod měl poměrně velký ohlas, dokonce jsme zvítězili v celostátní anketě o nejlepší závod podzimu 2016. Chci, aby Ostrava měla taky jednou takový velký lesní závod jako má Praha Velkou kunratickou. Věřím, že letos padne hranice 1500 závodníků.

Běžci budou vybíhat po dvou v 15 vteřinových intervalech, to je zásadní novinka tohoto ročníku. Startujeme v 11.00h. Limit závodu je 40 minut.

Kondiční chodci budou mít hromadný start o hodinu dříve tj. v 10.00h. Limit chodeckého závodu je 60 minut. Když jsem to šel svižně v tréninku, tak mi hodinky v cíli ukázaly 35 minut.

Registrace budou probíhat online, zaplatit můžete platební kartou přes platební bránu, to loni ještě nebylo možné. Druhou možností bude převod na bankovní účet.

Rodiny, školy, firmy, týmy

Přihlašovat můžete i své děti, loni sedmiletý Honzík Stavinoha doběhl do cíle za neuvěřitelných 19:45min.

Novinkou taky je, že můžete na svůj účet přihlásit až 9 lidí, za které provedete jednu platbu. Můžete je přihlašovat i postupně, dnes tři, za týden třeba dalších pět (v tomto případě proběhnou platby dvě). Doporučujeme týmům, firmám, školám, rodinám.

Registrace skončí 5. listopadu.

Trať

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Trasa závodu je dlouhá 3,2 km (změřeno měřícím kolečkem) a vede těmi nejtěžšími, ale zároveň nejkrásnějšími pasážemi, které v „Běláku“ existují, pominu-li místní bažiny, kterým se určitě vyhneme.

Někomu se může zdát, že je trasa krátká, ale věřte, že se pořádně zadýcháte, loni na ní někteří nechali plíce. Každopádně na ní můžete zažít perné chvíle.

Ta první vás čeká už 200 m po startu, který je naplánován v blízkosti restaurace Koliba. Cyklisté a účastníci Ostravského Chachara tomuto místu říkají Kořeňák. Jde o velmi prudký svah propletený bujně rostoucími kořeny stromů. Oni ho sjíždějí, běžci jej budou vybíhat.

Druhý kopec budou překonávat v jihozápadním cípu lesa. Je poměrně prudký, cca 120% stoupání (úhel cca 50°). Terén byl v tomto místě podmáčený i v letních měsících, až spadne všechno listí a zaprší, tak to bude teprve ta pravá mňamka, proto doporučuji krosové boty.

Nejzajímavější a zároveň nejkontroverznější částí závodu bude pro mnoho běžců velmi prudký seběh v následující části lesa. Jedná se o strž, která má neuvěřitelných 170% klesání. Pro ty, kteří se trošku bojí, tak úhel je „jen“ 59°. V tomto místě bude pro jistotu nataženo lano. Loni nám lano někdo šlohnul, ale letos si to pohlídáme.

Asi 1 km před metou běžci proběhnou malebným místem kolem studánky resp. kapličky Panny Marie Lurdské, kterému se někdy říká Starobělské Lurdy, pak ještě jedno krátké stoupání a zbývajících 600 metrů do cíle je už po asfaltu.

Misska

Kromě nevšedního běžeckého zážitku tady můžete potkat Českou Miss World 2014 Terezu Skoumalovou, která mimochodem taky poběží. Už potřetí a jako vždy s jedničkou. Jágr má č. 68, Terezka doživotně č. 1.

Poctivé medaile

Všichni běžci, kteří se do závodu zaregistrují, obdrží v cíli originální medaili, kterou vytvořil talentovaný student z Fakulty umění Ostravské univerzity Filip Nádvorník. Nejedná se tedy o žádný čínský plíšek, ale o poctivé medaile, které jsou odlévány slévárnou ve Valašském Meziříčí. Jedna strana je vždy stejná, mění se jen ročník závodu, druhou stranu vidíte na tiulní fotografiiv článku i ve fotogalerii pod článkem.

Koblihy

Chybět nebudou ani koblihy, loni jsme jich měli pro běžce i diváky dva tisíce, letos jich objednáme rovnou 3000.

Teplý čaj

Aktuálně sháníme dodavatele 750 litrů čaje. Moc by se mi líbil výdej z polní kuchyně, ale není podmínkou. Mohou být i klasické přenosné várnice, které se budou podle potřeby dolévat. Když, tak prosím pište na redakce@bezvabeh.cz.

O pohár starosty

Opět se poběží o pohár starosty, vítězný muž i žena dostanou skleněné vázy „Trny“, z ručně foukaného a taženého skla. Autorem je akad. architekt Bohuslav Horák, který mimo jiné spolupracuje s firmou MOSER a vystavuje v renomovaných galeriích – Binnen v Amsterodamu, Jannone v Miláně, Moss Gallery New York atd.

Nejrychlejší běžec kromě toho vyhraje běžecký kočárek Revolution SE od americké firmy B.O.B. Britax v hodnotě 13 000 Kč, pro vypsané věkové kategorie jsme připravili věcné odměny.

Trénink na trati závodu

Pokud by si chtěl někdo proběhnout nebo projít trasu závodu nanečisto, není problém, každou středu a neděli odpoledne tady trénujeme s Běžeckou školou Ostravy-Jihu. Stačí chodit pravidelně ve středu a v neděli do naší školy. Sraz máme v 17.00h „pod plachtou“ u restaurace Koliba. S postupným úbytkem denního světla, budeme operativně čas tréninků zkracovat. Vše se včas dozvíte na našem Facebooku.

Čelenky a čepice

V den závodu si můžete koupit SL čelenku (200 Kč) nebo čepici (300 Kč) – další snímky ve fotogalerii pod článkem.

Propozice ZDE

Registrace

Startovní listina

Facebooková stránka závodu

Facebooková stránka běžecké školy Ostravy-Jihu

Mapa trasy závodu