Až budoucnost ukáže, zda 16. ročník Monackého maratonu a půlmaratonu, byl jeho poslední. Dosavadní hlavní tahouni této akce z KRB Chrudim oznámili, že končí a nejen já jsem zvědav zda se někdo akce ujme.

Nedělní závod se uskutečnil za ideálních běžeckých podmínek na desetikilometrovém členitém, součet stoupání jednoho kola je přes dvě stě metrů, lesním okruhu.

Počet i kvalita půlmaratonců výrazně předčila maratonce.

Pardubák Tomáš Mocek byl týden před Monackou půlkou pátý jako druhý čtyřicátník v rovinaté Kolínské desítce – 36:07. A na Monaku ukázal, že umí i kvalitně zaběhnout delší a náročnou trať – 1:24.51. Za ním následovala další známá jména. Druhý Pardubák Milan Uchytil – 1:31:57 a třetí Filip Lán z Opatovic nad Labem – 1:35:30. Bedna nezbyla na borce jako je třeba Bořek Čejka, Marcel Jordanov či Pavel Novák.

Soutěž žen vyhrála za 1:59:20 Veronika Metzlová z Klecan. Krásný a úspěšný finiš předvedla šedesátnice Darina Doubková z Prahy – 2:52:04, v němž porazila o 33 let mladší Luciu Hronkovou. Největší osobností Monackého maratonu je

Jaromír Jelínek z Třemošnice, který má všechny ročníky maratonu. Letos za 5:16:34. Premiéru si na trati odbyl jeho stejnojmenný šestnáctiletý syn – 5:27:56. „Byl to můj první maraton, ale v červenci jsem zvládl už padesátikilometrový běh po Ždárských vrších.“

Traťový rekord drží ze třetího ročníku časem pod tři hodiny Pražák Tomáš Ulma – 2:56:09, osobní maximum má 2:36. Je však českým rekordmanem v počtu absolvovaných maratonů – nyní 696. V ženách z prvního ročníku Ivana Crhová z BK Vísky – 4:09:56.

Na půlmaratonské trati Miloš Kratochvíl z Hvězdy Pardubice – 1:21:40. Hvězdě patří i díky Anně Krátké i ženský traťák – 1:33:26.