Před týdnem vyhrál Drahomír Randa ze Stěžer půlmaraton. V neděli 11. prosince byl nejlepší v Rychnovské pětce na dráze a za týden v neděli 18. prosince ho čeká obhajoba prvenství ve Vánočním půlmaratonu v Hradci Králové. „Startoval jsem zde potřetí a vyhrál poprvé,“ řekl mi Drahomír, který byl vloni druhý. Ale jeho mistrem byl opakovaně jeden z našich nejlepších orientačních běžců Vojta Král, který letos nedorazil. Ten drží i traťák 15:12 z roku 2020.

Tehdy zaběhla Tereza Šedová ze Srubu u Chocně traťák 18:30. Drahomír byl tehdy čtvrtý za 16:08. Vloni dal Drahomír na zasněžené dráze 16:16.

Letos byly podmínky i ideální. Od startu běžel na prvním místě (v cíli 16:17) a pouze jedno kolo to s ním zkusil další čtyřicátník a člen čtyřčlenné polské výpravy Rafal Majewski (18:58). Třetí místo celý závod držel nejlepší do 39 let Ivo Česenek z BK Náchod – 19:31, nejlepší do 39 let.

Za ním až do posledního kilometru běžela dvojice – nejlepší žena a vloni druhá Edita Pozlerová z Hvězdy Pardubice, ta zde v roce 2020 dala přes 21 minuta vloni 20:06, a tradiční bedničkář nad 40 let Tomáš Hudcovic, spolu s Josefem Krátkým nejstarší účastnci závodu (57 let), z SK Nové Město nad Metují.

V posledních dvou kolem měla patnáctiletá Editka, letošní trojnásobná triatlonová šampionka ve své věkové kategorii, více sil – 19:44, ale i Tomáš to dal pod 20 – 19:55.

První rozběh vyhrál až ve finiši domácí Jiří Dvořák – 20:25 před Janem Kasalem, oba stejný čas a bedna do 39 let. V tomto závodě se celkem pořadí míchalo a pozdější bedničkáři šli zkraje zadrženě.

V polovině šla do a domácí orienťačka startující za OK 99 HK Tereza Kosová, ale to jí vydrželo cca tři kola – 20:49. Před rokem, kdy vyhrála za podstatně těžších podmínek její sestra Denisa za 19:36, byla třetí. Letos celkově desátá.

Třetí žena Marcela Klapalová dala 26:03. Stejně jako v roce 2021 byl nejmladším účastníkem pětky domácí Vojtěch Paleček (13 let), který se dokázal zlepšit za rok téměř o pět minut – 29:55 a prohodil si loňské pořadí s letos uzavírajícím startovní pole Josefem Krátkým z Hvězdy Pardubice – 33:43, ten měl však v nohou sobotní brněnský běh na Býčí skálu.

Nejmladším účastníkem Rychnovské pětky byl sedmiletý Jakub Řízek, který běžel kilometr za 5:04.