Jaromír Hradecký ze Skutče i Iva Kroužilová z pořádajícího Sokola Kolín si po skončení 65. ročníku kultovního půlmaratonu Kolín – Velký Osek – Kolín (KVOK) mohli říci, kdo si počká, ten se dočká. Vloni byli oba druzí, letos vyhráli. Závod proběhl za ideálního chladnějšího běžeckého počasí. Pořadatelsky to byl opět koncert týmu v čele s vytrvaleckou legendou Vaškem Milerem.

Skutečský tryskáč to stejně jako vloni zkusil ostře rozběhnout na čas okolo 1:12 hodiny, ale letos potřebovala jeho forsáž vyladění. Jaromír totiž veškerou snahu zamířil na maraton a ten se mu v osobáku pod 2:35 před týdnem povedl. „Bohužel to bylo ještě dost znát a v druhé půlce jsem podstatně zvolnil,“ řekl mi v cíli – 1:15:19. Ale za 14 dní to chystá Jaromír zas pěkně roztočit, a to na extrémně náročném silničním horském běhu na 28 kilometrů, součet stoupání je přes 500 metrů, okolo Vírské přehrady. V cíli následovali další muži do 39 let – Petr Harnoš – 1:17:07 a Martin Muzikář – 1:17:15 (všichni na foto).

Fenoménem je další Kolíňák Luboš Herel – nejlepší padesátník za 1:18:41 a celkově čtvrtý. Čtyřicítky vyhrál David Kudrna za 1:22:05, celkově byl šestý. Hvězdné bylo obsazení šedesátek, kde triumfoval legendární Vladimír Kára za 1:34:54 před domácí star Pavlem Prchalem 1:37:41. Sedmdesátníky vyhrál Pardubák Svatopluk Krajtl za 2:10:56.

Iva Kroužilová měla stejný program jako Jaromír a dala maraton za 3:16, vloni osobák pod 3:15. Kolínskou půlku v sólo běhu dala za 1:34:43, tedy o minutku hůře jak vloni, a vyhrála nad 45 let.

Velkou běžeckou osobností se stává Erika Válková z týmu Café Bajer Pardubice. V sobotu se stala absolutní vítězkou Hradubického běhu, a to běžela těžší variantu desítky Pardubice – Čeperka, druhý start je v Hradci. V neděli ji doprovázeli příbuzní, kteří zajistili hlídání její malé dcerky, a Erika byla v osobáku druhá – 1:37:33. Celkově třetí byla další veteránka Kamila Vítová za 1:43:16.

Čtyři roky starý traťový rekord dále drží Mosey Kibire Kipruto za 1:07:12. Ženský dala vloni Gabriela Veigertová z Jičína – 1:19:10. Ta šla o tomto víkendu štafetový běh a byla členkou druhého týmu.

Závod má svého statistika Standu Plešingera. Tento osmdesátník v minulosti dal KVOK dvacetkrát.

Nejvíce účastí, a to 37 má Jaroslav Klimpera, naposledy běžel v roce 2003. Následují Jindřich Stránský (27). Letos šli na třetí místo ještě dva aktivní závoďáci Jiří Koupílek z Kolovrat a Josef Krátký z Vysoké nad Labem – 26 absolvovaných KVOK.