Nedávno jsme psali o závodech v centrální části Vysočiny, vedoucích přes vysočinský Václavák Devět skal, jako je záříjový Saar v Hlinsku a nejspíše listopadový Vyking ve Svratce. Tyto akce se profilují spíše jako vytrvalecké (21 a 42 km), i když letos obě mají i varianty pro doslova hobíky.

Již tuto sobotu je však na okraji Vysočiny směrem na Brno v Měříně připraven jeden z novodobých – pátý ročník Měřínského krosu.

Není nad osobní zkušenost a závod po loňsku mohu jen doporučit. Pořadatelé lákají na závod sloganem: „Ať jsou Tvé motivace jakékoliv. Ochutnej Vysočinu. Zkus si Dědkovskou! Mákni si!“ A to zcela odráží skutečnost. Závod má délku cca 13 km a součet stoupání přes 200 metrů.

Po zahřívacím kilometříku v městečku Měřín, ležícím na D1, kros pokračoval okrajem bramborového pole. Pak se na chvilku přešlo na klasické lesní cestičky, ale stoupání na vrchol Dědkovské hory (694 m.n.m), bylo vedeno dost náročným terénem a i seběh z vrcholu stál za to. Navíc bylo tehdy fakt horko, start je ve 14 hodin. Kámoš mě před startem upozornil i na závěr: „Konec závodu stojí za to, vloni (2021) to bylo vedeno po podmítnutém poli:“ Takže v roce 2022 se běželo pár kilometříků po čerstvě sklizeném obilním strništi. Naštěstí pořadatelé dali jednu občerstvovačku přímo na vrchol, byly tam i super buchty. A druhá byla pod kopcem. V čase do doběhu nejlepších závodníků Měřínského krosu probíhají soutěže pro děti.

O náročnosti závodu svědčí časy vítězů. Absolutním se stal borec, který umí desítky i hluboko pod 32 minut, Ondřej Exner – 50:12. V ženách byla nejlepší běžkyně z Hlinska Janička Klinecká za 66:16. Ondra prý nebude, Janička přijede. Startovní pole však bylo výkonnostně doslova široké, takže ho uzavírali borci, kteří si mákli přes dvě hodiny. Nyní ještě probíhá registrace za výhodnější startovné na stránkách závodu – https://beh.merin.info/ .