V 56. ročníku běhu Posvícenský koláč ve Studenci na Jilemnicku, zařazeném do východočeské Velké ceny, stejně jako vloni uspěli lyžaři, ale jiní než před rokem.

V hlavním krosovém závodě mužů na šest kilometrů, v němž jsem napočítal 15 výběhů různé obtížnosti, byl nejlepší Matěj Kožnar z Jilemnice za 22:05. V koncovce závodu udělal Jirku Čivrného, nej čtyřicátníka – 22:18.

Nejlepším padesátníkem byl na celkovém šestém místě Jindra Král z Trutnova za 23:33. Nad 60 opět vyhrál Jaromír Šimůnek z Jablonce nad Nisou za 28:46. Sedmdesátníky Jiří Javůrek z Maratonstavu za 36:46.

Ženy běží se Studenci jen 3 kilometry. Nejlepší byla trutnovská lyžařka Jana Leblochová za 14:05. Druhá laufařka Karolína Grohová z Vrchlabí to dala za 14:19 a třetí Janička Lenčová z Liberce za 14:25. Ženy nad 40 lety vyhrála Denisa Kozáková z Hradce Králové za 16:05.

O dvacet čtyři hodin později se uskutečnilo další klání Velké ceny a to 39. ročník Silničního běhu Meziměstím na 10 km. Běželo se po loňské nově zavedené trase. Po kilometrovém náběhu k místnímu koupališti následovalo cca 4 kilometrové stoupání na konec obce Vižnov. Zde otočka a seběh do poloviny obce ke kostole uprostřed obce, od něj po cyklostezce do Starostína a nejkratší cestou i necestou do cíle v Meziměstí. Závod se uskutečnil za tropického vedra. Dle map to byla desítka super poctivá se součtem stoupání přes sto metrů.

Vloni vyhrál za 34:31 Ondřej Volák z BK Náchod. Letos běželi na čele jeho oddíloví kolegové Pavel Jelen (33:11) a Kamil Krunka (33:17), vítěz 35 – 44 let, kterým v první třetině závodu stačil Drahomír Randa ze Stěžer (33:55), vítěz kategorie 45 – 54 let, všichni na foto. O vítězství rozhodl Pavel Jelen, vedoucí muž Velké ceny, nástupem v posledním kilometru závodu. Prvenství ve veteránech 55 – 64 zopakoval Franta Buřil z Vidochova za 39:10.

V soutěži žen vloni uspěla ve stylu start cíl za Natálie Plná z BK Náchod za 43:40. Druhá byla vítězka mladších veteránek Magdalena Malec z Polska za 44:06, třetí další veteránka Iveta Vlčková z SK Babice za 44:27. Letos v sólo běhu vyhrála Vlčková za 44:00, za ní proběhla cílem její oddílová kolegyně Zuzana Bartasová – 44:45. Třetí Magdalena Malec to dala za 47:11, všechny jsou z kategorie 35 – 44 let.