Velká cena Monaka měla letos 43. ročník, ale na inovované náročnější trati hlavně po startu a v závěru se běžela po třetí.

Desetikilometrový lesní kros na členité trati pokryté listím a po ranním dešti místy i kluzké vyhrál bezkonkurenčně „hradecký Keňan“ Drahomír Randa (49 let) ze Stěžer, vítěz kategorie 45 – 54 let. Navíc o 22 sekund překonal traťový rekord Velké ceny Monaka dvojnásobného vítěze, letos kvůli zranění nepřijel obhajovat, Jaromíra Hradeckého ze Skutče – 35:35. Vylepšil i svůj osobní rekord, který si dal v záříjové Malé ceně Monaka – tehdy 35:44. Z Malé ceny je i Jaromírův absolutní nejlepší čas Monaka, tratě jsou totožné, na nové trati 35:01.

„Běželo se mi dobře a bylo znát, že jsem měl pod dvou letních startech trať načtenou. Jsem rád, že jsem vyhrál toto prestižní klání,“ řekl mi po závodě Drahomír. Celkově druhý, 36:43, byl nejlepší mladík, o dvě generace mladší než vítěz, Adam Jirků (19 let) z Nového Města na Moravě, který mimo jiné vyhrál v létě náročný Měřínský kros. „Drahomír je zkušený borec, vydržel jsem s ním v kontaktu jen do druhého kilometru, pak šel sólo.“

Pro třetí místo si přijel vedoucí muž Velké ceny východních Čech v bězích, kam byla Velká cena Monaka zařazena, František Vagenknecht z Nové Paky, druhý v kategorii s Drahomírem, za 37:03. Celkově čtvrtý byl vítěz kategorie 35 – 44 let Tomáš Mocek z Pardubic – 37:27.

V létě v rámci Malé ceny vytvořila absolutní traťák závodnice Olympu Brno Lada Dvořáková – 39:13. Velkou cenu vyhrála bezkonkurenčně za 39:15, loňský vítězný čas měl hodnotu přes 42 minut, a celkově byla osmá. Druhá proběhla cílem Denisa Kozáková z Hradce Králové, vítězka kategorie 35 – 44 let, za 46:58.

Pozornost jistě zaslouží výkony borců z nejstarší vypsané kategorie nad 75 let. Vyhrál Jirka Javůrek z Maratonstavu (75 let) za 54:18. Druhý Čestmír Vít z Hradce Králové (78 let) za 78:05 a třetí Standa Doležal z BK Pardubice (85 let) za 83:50. V ženách byly nejzkušenější šedesátnice Zdenka Chlubnová z Pardubic za 57:33 a Evička Friebelová z Maratonstavu za 73:39.

Velký ohlas měl úspěch borců z pořádajícího KRB Chrudim, kteří ovládli kategorii 65 – 74 let. Vyhrál Miroslav Neruda, který dokonce porazil nejlepšího z kategorii níže Miroslava Rautenkrance z Vysokého Mýta (55 – 64 let), za 48:17 (Mirek R. 48:30). Druhý byl Radmil Brožek za 49:24.

O náročnosti monacké trati svědčí fakt, že na ni, na lehčí variantě, nyní je hlavně prvních tři sta metrů a poslední půl kilometr pekelně do kopce, jinak je téměř stejná, běžel v roce 1998 za 31:41 náš historicky výkony nejlepší vytrvalec Jan Pešava, desítku na dráze má v platném českém rekordu 27:48. A to zde později startovala třeba reprezentace Maroka, jejíž borci na jiných závodech zaběhli neskutečné časy, ale na Monaku v té své africké rychlosti vyběhli z trati. Takže zde to je i o hlavě a pozornosti běžce. Taťána Metelková dala v roce 2006 – 36:41.