Pořadatelé v čele s Hugo Frýbou jsou hračičky. Při příchodu na chodbu zdejší školy je každý rok připravena podrobná statistika závodu. Takže se zde dovíte, že 11 krát vyhrál Petr Pechek z Maratonstavu. Naposled vloni, v čase pod 40 minut, ale letos nepřijel. Dále jsou vyvěšeny podrobné statistiky účasti s osobními rekord závodníků. Takže nyní sedmdesátník a ředitel závodu Hugo Frýba vyhrál první dva ročníky a startoval zde 45 za sebou. Vloni poprvé neběžel a letos také jen pořádal. Z aktivních běžců je na tom nejlépe Josef Krátký z Hvězdy Pardubice, který běžel po 29 za sebou, letos pod 1:35 hod, a v počtu účastí je čtvrtý. Před ním je již také nezávodící a také vítěz závodu Karel Šklíba (30 běžel) a Hana Vacková (34).

Letos nepřijel nikdo z absolutní špičky, takže závod ovládli zcela běžci, ale i běžkyně, BK Náchod a roli hlavního favorita potvrdil Vítězslav Šolc z Machova, vloni byl po souboji s Krunkou třetí. Letos téměř na sekundu zopakoval loňský výkon 41:32 minuty. Po startu to sním zkusil pouze Matěj Novák – 42:23. Souboj byl o třetí místo To po polovině držel Ladislav Kubeček (45:37), běžel i jeho stejnojmenný otec – 58:44, ale ve stoupání v poslední třetině závodu byl lepší Vladislav Dufka (45:12), kterého na závod doprovázela triatlonová legenda Jarda Pavelka, který se před třiceti lety stal mistrem světa v desetinásobném ironmanu v čase 207 hodin a 33 minut. Proslulý byl jeho problém v běhu na 422 km, kdy se mu nohy postupně nafoukly z velikosti 9 na 12, ale naštěstí mu soupeř věnoval větší boty, ale i u nich musel Jarda usekat špičky, aby mohl v závodě pokračovat. „Je to zeťák,“ vysvětlil Jarda.

Podobně i v ženách se nejvíce bojovalo o třetí místo, kde uspěla také v koncovce domácí Ivana Duffová – 57:19, taky zde jednou vyhrála před rokem byla také bronzová, která porazila Danielu Tylšovou – 57:28. Loňské prvenství obhájila Taťána Metelková z Hradce Králové. Tato padesátnice byla celkově dokonce na sedmém místě – 47:38. Ze stejného města přijela pro první účast druhá Denisa Kozáková 52:04, celkově na 18. místě.

Vypsána je jedna veteránská kategorie, a to pro muže nad 40 let. Vloni druhý Ondřej Kubík z Maratonstavu letos vyhrál 47:22, celkově byl šestý.

Hodnotnou cenu pro nejstaršího účastníka bral legendární Standa Groh z Vrchlabí (78 let), který nelehkou trať dal pod 1:45 hodiny.

John Cgwe i foto

Novoroční běh vyhrál Šolc

Hodnotnou cenu pro nejstaršího účastníka bral legendární Standa Groh z Vrchlabí (78 let), který nelehkou trať dal pod 1:45 V Červeném Kostelci na Náchodsku se tradičně první sobotu v roce uskutečnil 47. ročník Novoročního běhu. Tradičně se běželo na členitém silničním okruhu a za pro běh příjemných teplot, pouze místy drobně mrholilo, z Horního Kostelce přes Červený Kostelec do kopce k Devíti křížům a pak seběhem po silnici první třídy číslo 14 do Rtyně v Podkrkonoší a poté po vedlejší do cíle v Horním Kostelci, v této části čeká vytrvalce čtyřkilometrové stoupání a následný závěrečný kilometrový seběh, o délce 11,5 kilometru se součtem stoupání a tedy i klesání 250 metrů. Traťový rekord drží Norbert Smuda z Polska, který za typicky zimních podmínek dal v roce 2001 čas 37:37 minuty. V ženách v roce 2005 zapsala Anna Pichrtová 41:10.

Letos nepřijel nikdo z absolutní špičky, takže závod ovládli zcela běžci, ale i běžkyně, BK Náchod a roli hlavního favorita potvrdil Vítězslav Šolc z Machova, vloni byl po souboji s Krunkou třetí. Letos téměř na sekundu zopakoval loňský výkon 41:32 minuty. Po startu to sním zkusil pouze Matěj Novák – 42:23.

Souboj byl o třetí místo To po polovině držel Ladislav Kubeček (45:37), běžel i jeho stejnojmenný otec – 58:44, ale ve stoupání v poslední třetině závodu byl lepší Vladislav Dufka (45:12), kterého na závod doprovázela triatlonová legenda Jarda Pavelka, který se před třiceti lety stal mistrem světa v desetinásobném ironmanu v čase 207 hodin a 33 minut. Proslulý byl jeho problém v běhu na 422 km, kdy se mu nohy postupně nafoukly z velikosti 9 na 12, ale naštěstí mu soupeř věnoval větší boty, ale i u nich musel Jarda usekat špičky, aby mohl v závodě pokračovat. „Je to zeťák,“ vysvětlil Jarda.