Po čtvrté uspořádal zkušený tým běžců (Šubert, Zajíc, Brych, Hindulák, Krátký) závod ve Vysoké nad Labem u Hradce Králové, stejná parta zde dělala akce již v devadesátých letech minulého století. Tehdy zde vyhráli mimo jiné Miloš Kratochvíl, tenkrát čerstvý juniorský vítěz Běchovic, Milan Holický či Jan Vodehnal. V ženách Marta Štěrbová, tehdy porazila překvapivě Lenku Hanušovou. Anna Pichrtová před Taťánou Metelková, či Eva Burdychová.

Vysocká pětka měla letos v novodobé historii rekordní účast, k čemuž výrazně přispěli i domácí vytrvalci. Závod byl navíc patnáctým zastavením Velké ceny východních Čech v bězích.

Největší osobností novodobého závodění ve Vysoké nad Labem je Denisa Kozáková, která vyhrála všechny ročníky.

Drahomír Randa (startovní číslo 1 na foto) na prvním ročníku nebyl, takže letos byl absolutně nejlepší potřetí za sebou. Drahomír, kterému je letos padesát, dokázal v tomto roce mimo jiné být absolutním vítězem půlek (21,1 km) ve Vysokém Mýtě, Vysoké u Holic a Kolíně. Vyhrál i Velkou pardubickou, kde za absolutní prvenství dostal jen dřevěnou medaili. Svoji skromnost opět předvedl ve Vysoké, kde se vzdal ceny v tombole, i když byl vylosován mezi prvními a mohl si dost vybírat. „Ať mají šanci ostatní. Já jsem dostal cen dost a připadá mi to, že mi je pořadatelé šili na míru. Třeba stěžerské pivo Beránek a hlinecký Rychtář jsou mé oblíbené značky. A za úspěchy, kterých dosahuji vděčím i kvalitním botám, v kterých běhám, takže poukaz na Mizuna byla od pořadatelů nej volba.“

Pro zajímavost druhý poukaz byl v tombole a nevzal si ho první ani druhý vytažený, vzali si velká balení piv, takže skončil nakonec u nejlepší ženy závodu.

Letos pořadatelé závod přesunuli od rozhledny ve Vysoké nad Labem, zde se běhala lesní pětka, na Labskou cyklostezku, kde se uskutečnil i první ročník a běžela se obrátková asfaltová pětka. Takže to byl rychlý rovinatý běh.

Šokem bylo, když se těsně před startem objevila třicetičlenná roztažená skupinka důchodců na cyklistickém výletě, takže se se startem počkalo až přejedou. Ráno ve Vysoké hustě pršelo, ale na běh se udělalo letní počasí." „Při volbě místa sehrála roli i možnost zázemí pro závod v místní restauraci. A musím konstatovat, že provozovatel vše co slíbil dodržel a výrazně přispěl k hladkému a spokojenému průběhu akce.“

Drahomír Randa se ihned po startu ujal vedení a zkusili to s ním Václav Rohlík (sč 2) z Pardubic, vloni také druhý, a nejmladší a také pravidelný účastník akce Ladislav Raim (sč 3) z Hradce Králové, vloni byl šestý. Patnáctiletý borec, který musí mít po rodičích běhání v genech, maminkou je Denisa a stejnojmenný otec reprezentoval v běhu a duatlonu, se nyní specializuje na 1.500 metrů na dráze.

Randa si však běžel svůj závod – 16:26 minuty. Raim běžel druhý do třetího kilometru, kdy šel před něj Rohlík – 18:06. V závěru bylo vidět, že Láďovi dochází – 18:12, ale zkušeně si ohlídal třetí místo před mohutně se blížícím legendárním Petrem Ulichem (sč 27) z Dobrušky – 18:27. Pátý byl Tomáš Kyncl z Holic (červený dres, číslo na boku), který byl den před tím druhý v Běhu na Vrbickou rozhlednu – 18:51.

Denisa Kozáková opět vyhrála ve stylu start cíl 20:51. A opět překvapila jinak nikde nezávodící Jana Sodomová z Opatovic nad Labem, kterou vloni pořadatel oslovil na Labské cyklostezce a letos ji potkal na opatovické cyklostezce. Druhá za 22:33.

Třetí místo obhájila Iva Čechová z Hradce Králové – 23:06. Čtvrtá byly nejlepší padesátnice běhu Markéta Sákrová (24:33), závodnice věhlasného týmu Café Bajer Pardubice, jehož majitel Milda Bajer také závodil a akcí podpořil (31:45). Za Café běžel ještě Zdenda Válek ( 20:21).

Nejlepší šedesátnicí běhu, a že jich ve Vysoké teda bylo, se stala Zdeňka Jonášová z Hradce Králové za 25:49, celkově pátá. V týdnu jela vlakem na Janderovskou desítku, ale hodinová sekyra vlaku ji znemožnila účast.

Do Vysoké přijel v současné době jeden z nejstarších skutečně běhajících osmdesátníků v republice Standa Doležal (86 let) z BK Pardubice. Ve středu na náročné lesní Janderovské desítce, tu vyhrál také bezkonkurenčně Drahomír Randa, dal čas pod 1:26 hodiny a ve Vysoké na rovině to vyfrknul za 39:40. Za ním doběhla další legenda Standa Groh z Vrchlabí, který navíc běžel v sobotu kopec Poniklá – Rezek, 39:46.

Pořadatelé ocenili nejmladšího účastníka i nejstaršího muže a ženu – Hanku Hellerovou – 29:30. Samostatně byli vyhodnoceni i nejlepší domácí, kterými byli manželé Luňákovíi. Tomáš dal 21:18 a Martina 27:50. Zajímavou skutečnosti je fakt, že mezi místními účastníky byl i mistr republiky ve standardních tancích minimálně z roku 1993 Luboš Novotný ( 25:51).

Každý kdo se přihlásil dopředu měl jistotu občerstvení, které zasponzoroval Obecní úřad ve Vysoké nad Labem. Originální dva dřevěné poháry pro absolutní vítěze vyrobil místní truhlářský mistr David Krám.

Velká cena východních Čech v bězích má nabitý program i v červnu. Mimo jiné v neděli 16. června se běží proslulý lesní Hradecký kros na deset kilometrů u rybníku Biřička, start v 10 hodin.

V sobotu 29. června další krosová lahůdka Běh Lužanským hvozdy v Lužanech na Jičínsku, zde je možná registrace dopředu. Do Velké ceny muži 8 km, ženy 5.