Tradiční souboj Griger Indián vyhrál letos druhý jmenovaný. Ján Griger vyhrál vloni. Indián uspěl i týden před touto akcí, kdy byl třetí v kvalitně obsazené Janderovské desítce.

Závod na členité trati o délce 30 kilometrů se smíšeným povrchem ze Škrovádu, část Slatiňan, na obrátku do Heřmanova Městce vede většinou po zelené turistické značce. Součet stoupání je pro oba směry téměř totožný, celkově tedy cca 500 metrů, ale poslední třetina závodu začíná třeba zdoláním kopce, na němž je zřícenina hradu Rabštejn, na dvě stě metrech je nutné zdolat třicet výškových. První čtyři ročníky běhu pořádal horolezec Pančava (Láďa Petr) a po jeho náhlém odchodu v roce 1989 kamarádi pokračují v tradici. Letos to byl 39. ročník.

Nejlepší čas dal před čtyřmi roky Miloš Kratochvíl 2:01:04. Druhý byl tehdy trojnásobný vítěz Ján Griger v osobáku 2:01:21, při svém prvním vítězství v roce 2015 zapsal 2:02:07. Zajímavým faktem je, že v roce 2011 soutěž dvojic vyhráli Kratochvíl s Grigerem v rekordním čase 1:57:23.

Předloni se čekalo, že čtyřnásobný vítěz Ján Griger (zlatý hattrick 2015 až 2017, čtvrté individuální vítězství přidal v roce 2020, navíc byl třikrát nejlepší ve dvojicích v letech 2010 až 2012) se pokusí přidat další zářez, ale vše bylo jinak a karty se rozdaly již v první polovině závodu. Na čele běželi bratři Gromusové s Grigerem. Daniel přezdívaný Indián, zde vyhrál roce 2022, 2021, 2010 a 2007. Předloni si zapsal svůj nejlepší vítězný čas 2:05:48.

V tomto roce se tedy Indiánovi podařilo získat páté individuální prvenství a bylo celkem bezkonkurenčním. Už na obrátku doběhl se značným náskokem, téměř tříminutovým. Druhý Griger vypadal unaveně a nakonec byl v jednotlivcích třetí – 2:31:55. Třetí dorazila na otočku první štafeta, kterou tvořili manželé Matrasovi z Chrasti. První úsek běžela Kateřina druhý Tomáš, který je posunul v cíli na druhé místo absolutně – 2:20:16.

Čtvrtý přiběhl do Heřmanova Městce Tomáš Gromus, bratr Indián, a ten se v druhé půlce posunul na druhé místo v jednotlivcích – 2:29:33.

Letos si 30 km daly dokonce tři ženy, nejlepší byla Jitka Kratochvílová za 2:51:47.

Ze staré běžecké party, legendární jména jako Attila Paris, Jiří Alexa, Jan Zajíc, Jan Smola, Radmil Brožek, Vláďa Bříza, Josef Krátký či Milan Vorel zbyl letos jen Josef Krátký, který si klusnul první polovinu závodu hodně přes dvě hodiny.

Závěrem zařadím tradiční vzpomínky odchycené v minulých letech během závodu na Pančavu. „Byl to typický nesportovec se sportovním duchem,“ uvedl jeho kámoš. Mě zůstává navždy v paměti další: „Dost se bál jezdit na kole v provozu, a proto neustále zdůrazňoval, že musí být viditelně oblečen. Asi tušil co ho čeká a když to má někdo napsané nahoře, tak svému osudu neunikne,“ vzpomněl pamětník na tragickou smrt Pančavy v roce 1989 při dopravní nehodě, měsíc po květnovém závodě, který pořádal.