Jediným závodem Velké ceny východních Čech, který se pravidelně uskutečňuje i za hranicemi republiky je Běh Měška a Doubravky, letos se běželo z Meziměstí na Náchodsku do polského města Mierozców. Vloni opačně. A jak to už zde bývá, byla to zas pecka. Sice je všude uváděno 12 km, ale skutečná délka se blížila k 14 km.

Běžela se stejná trať jako před dvěma lety, takže furt nahoru a dolu. Po českém území po asfaltu, v Polsku spíše drsným terénem. A když si běžec co to šel předloni, myslel, že je před cílem, přišla cedule s šipkou na opačný směr a závěr do hustého stoupání s cílem u místní rozhledny. Prostě bomba.

Do Čech přijely dva autobusy běžců z Polska, takže konkurence byla početná. Absolutním vítězem se stal Polák Michal Jurek za 53:17. Nejlepším Čechem byl na třetím místě Petr Ulich za 57:24. „Byl jsem z našich vlastně druhý. Přede mnou byl Tomáš Kyncl z Holic, ale on v tom závěrečném stoupání zakuforval,“ řekl mi Petr v cíli. Přesto to nakonec Tomáši stačilo na bednu za Ulichem v padesátnicích – 61:37. Tomáš navíc běžel i v sobotu, kdy byl za hustého deště třetí v Kounovském krosu. Zde bezkonkurenčně vyhrál Lukáš Kozlík. V ženách Taťána Metelková.

Šedesátníky v Polsku vyhrál Vladimír Vacarda za 61:00, za ním Radek Čipera a Vítězslav Šolc, a stejnou kategorii žen zcela ovládlo další trio z Čech. Zdeňka Jonášová (79:33), Eva Šefcová a Eva Friebelová.

Nejlepší Češkou byla na pátém místě Radka Krtičková, která však závod absolvovala se sportovním kočárkem a dcerkou v něm (na foto). Byl to teda výkon to do těch polských terénních kopců vytlačit – bedna v třicátnicích za 75:44. Její manžel Michal Krtička byl celkově pátý za 57:36. Vítězná Marcelina Marczak dala 70:44.

Velká cena pokračuje před prázdninovou přestávkou mimo jiné už neděli 9. června v Cháborech u Dobrušky spíše silničním tří okruhovým závodem na 11 km, ženy běží jedno kolo. Za týden v neděli 16. června bude Hradecký kros v Hradci Králové u rybníku Biřička a v sobotu 29. června další krosová lahůdka Běh Lužansklými hvozdy v Lužanech na Jičínsku.