V sobotu uspořádal atletický a triatlonový oddíl TJ Lokomotiva Beroun již 31. ročník běžeckého závodu Svatojánská 20. Tento vytrvalostní běžecký závod vede údolími řeky Berounky a Loděnického potoka, mezi Berounem, Srbskem a Svatým Janem pod Skálou.

V letošním roce museli pořadatelé z důvodu rekonstrukce lávky přes Loděnický potok v osadě V Kozle přistoupit k částečné změně trasy závodu. Nebylo možné běžet z osady V Kozle do Srbska, a proto obě závodní tratě vedly rovnou směrem na Hostím.

Kratší trať žen a mužů nad 70 let měla obrátku před napojením na silnici na Hostím. Delší trasa mužů vedla po naběhnutí na silnici přes obce Hostím a Svatý Jan pod Skálou a oproti obvyklému průběhu byla silniční část prodloužena až na začátek Sedlce, odkud se závodníci vraceli stejnou cestou zpět do cíle v Berouně.

Záměrem pořadatelů bylo i přes nutnost změny závodních tras zachovat jejich vzdálenost – tj. 11,2 km pro kratší trať a 17,8 km pro muže do 70 let a tento cíl se pořadatelům podařilo splnit.

Svatojánská 20 patří mezi nejdéle pořádané běžecké závody v okolí Berouna. Poslední dobou jeho obliba mezi závodníky narůstá a stává se tradiční součástí závodního kalendáře mnoha běžců nejen z okolí Berouna, ale i ze vzdálenějších míst České republiky. Letos se závodů i přes dopředu propozicemi avizovanou změnu tratí a i přes relativní nepřízeň počasí zúčastnilo celkem 234 startujících.

Absolutními vítězem mezi muži se stal Tomáš Eisner z Plzně, který necelých 18 km dlouhou trať zvládl v čase těsně nad 1 hodinu, mezi ženami byla nejrychlejší vítězka kategorie nad 35 let – Radka Churáňová z Trutnova, která 11,2 km zvládla za necelých 42 minut.

Vynikající výkony podali i vítězové dalších kategorií, především domácí Antonín Klika – vítěz kategorie mužů nad 50 let, který skončil na třetím místě mezi muži v absolutním pořadí a již šedesátník Miloš Smrčka z Říčan, který nejenomže vyhrál svoji kategorii, ale navíc skončil i celkově 14. mezi 171 závodníky běžícími delší trasu.

Zázemí závodu bylo, jako tradičně v jídelně základní školy Beroun Závodí, kde probíhá prezentace i vyhlášení vítězů a kde také závodníci dostanou občerstvení po závodě ve formě čaje a sušenek.

Jako každoročně pořadatelé zveřejňují na internetu fotografie ze závodu, kde se může nalézt každý účastník.

Foto 703× – svatojanska20­.rajce.idnes.cz

Kdo by se chtěl dozvědět o Svatojánské 20 ještě něco více, najde další informace o historii závodu, odkazy na výsledky a fotogalerie z předchozích let i aktuální informace na webu závodu zde.