Většinou je vidíte s kytarou u pasu a popruhem kolem ramen. Zpívají, hrají a baví vás na pódiu, zatímco vy tančíte na jejich rytmy někde dole za zábranami v chumlu fanoušků. I muzikanti jsou lidé a v mnoha případech zdatní sportovci. Proto známé tváře ze skupiny Chinaski František Táborský i frontman Vypsané FiXy Michal “Márdi” Mareda skládají muzikantskou štafetu společně s bývalým bubeníkem Ready Kirken a členem skupiny The Atavists Adamem Jánošíkem a zúčastní se 26. června O2 Pražské štafety.

Všechny dohromady spojil Adam Jánošík. Člověk, který vyhrál bitvu nad alkoholovým démonem a postavil se výzvě. Vrátit se ještě lepší a najít nový smysl života. Otevřená náruč sportu ho přijala a dnes si čistí hlavu běháním. Tentokrát nepoběží sám, ale s ním i plejáda hvězd.

František Táborský ze slavíky ověnčené kapely Chinaski to umí parádně s kytarou, ale ještě k tomu velmi solidně běhá. Začalo to před lety na závodech RunCzech a nakonec běžel i v Austrálii. „Nejsilnější běžecký zážitek mám z prvního půlmaratonu v Praze. Po doběhu to bylo vážně něco,” vypráví sólový kytarista, kdy ho běh vážně pohltil.

Jeho záliba v běhání zašla až tak daleko, že přemluvil zpěváka Michala Malátného a saxofonistu Štěpána Škocha, aby společně běželi Sportisimo 1/2Maraton Praha. „Splnili jsme si sen a já tenhle krásný závod běžel od té doby čtyřikrát,” říká Táborský a dodává, že start na O2 Pražské štafetě s muzikanty pro něj bude zpestření.

„S Adamem Jánošíkem se známe dvacet let. Naše kapely společně začínaly a jezdily po koncertech. Když se objevil nápad běžet muzikantskou štafetu, rád jsem souhlasil. S klukama se rád uvidím a ještě si u toho zaběháme,” těší se Táborský, který od šesti let sportuje. Má rád hokej i fotbal a mezi hudebníky je sportující výjimkou. „S muzikanty se většinou potkáte v hospodách, to je muzikantské prostředí. V prostředí sportu se moc nepotkáte, takže každé takové sportovní setkání je pěkné a zajímavé. Chceme tím pomoci i Adamovi,” uvedl sólový kytarista Chinaski, který běhá i za neziskovou organizaci Světlo pro svět.

Jánošík nemusel dlouho přemlouvat ani Michala „Márdiho” Maredu. Oba jsou z Pardubic a navíc se členové kapely Vypsaná FiXa a Ready Kirken se znají už celou věčnost. „Známe se ještě z prenatálních časů. A když si náš bubeník zlomil nohu, Adam za něj zaskakoval. Jsme vážně dobří přátelé. Když mě vzal na štafetu, řekl jen, ať jsem v klidu,” říká Márdi. Na nabídku hned kývl a rád by podpořil “Jánoše”, jak říkají Adamovi, v jeho cíli.

A pozor, ačkoliv je Márdi mezi fanoušky vyhlášený jako bohém, je to milovník sportu a aktivního běhání. „Býval jsem nadšenec, ale teď jsem trochu z formy,” směje se. Na trénink má ještě čas a vtipně dodává, že muzikanti poběží i na co nejlepší čas. „Zaslechl jsem, že Franta Táborský je docela namakaný. Takže doufám, že nebude naštvaný, až uvidí, jak běhám já. Přísahám, že do toho dám všechno,” říká hudebník, který dříve pracoval v sociálním prostředí a dnes se na civilní službě věnuje i dětem ze vzdělávacího systému Montesori.

Márdi běhával za totality závody o nejrychlejšího chlapce Pardubic. „Ale kdybych se dnes postavil proti tomu chlapci ze sedmé třídy, kterým jsem byl, tak bych prohrál,” říká se svým typickým humorem. Dříve po setmění v Pardubicích běhával podél Labe. Teď trénuje, jak mu to volný čas během nahrávání nového alba dovolí. „A pořád se motivuju tím, že když pokaždé zaběhnu lepší čas během tréninku na štafetu, tak i ta deska nakonec bude dobrá,” líčí dojmy.

„Trochu trénuji a mám dva cíle. Aby se můj běh nezměnil v chůzi a pak si chci zaběhnout dobrý čas. Jsem teď s tréninkem ještě na začátku a současné časy jsou dost tristní. Byl bych rád, kdyby na O2 Pražské štafetě moje výkonnost vyvrcholila a podal tam svůj nejlepší výkon,” přeje si.

Muzikantská štafeta poběží 26. června ve složení Adam Jánošík (bubeník The Atavists), Michal „Márdi” Mareda (frontman Vypsané FiXy), František Táborský (kytarista Chinaski), Michal „Amák” Šťastný (známý český zvukař).

O2 Pražská štafeta se koná ve dnech 25., 26. a 27 června. Jde především o aktivně strávený červnový večer s přáteli a každý člen štafety pětikilometrový úsek. To zvládne přece každý. Všechny týmy potom obdrží piknikový box a užijí si open air koncert po doběhu. Každý běžec obdrží také tričko O2 Pražské štafety a v cíli také medaili.