Den vzniku samostatného československého státu jsou běžci na Vyškovsku zvyklí slavit v Bučovicích. Nejinak tomu bylo letos – místní sokolská jednota uspořádala již 22. ročník Sokolského běhu Bučovicemi.

Závod doznal oproti minulým rokům změn – trať plnou ostrých zatáček nahradila rychlejší trasa. Celkem pět 1,85 km dlouhých rovinatých okruhů zavedlo běžce ze startu na útulném náměstí přes zámeckou alej, bývalý ÚP Bučovice a vlakové nádraží zpět do centra města.

Do střední Evropy včera mocně vtrhla zima, na jižní Moravě byly ale její projevy spíše symbolické. Celý den pršelo a jen v noci se krajina jemně pocukrovala. Mládežnické kategorie tak startovaly na jemně mokré trati, závod dospělých naplánovaný na 11.30 se odehrál prakticky na suchu. Podmínky místy znepříjemňoval nárazový vítr.

Kučera a ti další

Samotný závod proběhl zcela v režii brněnského Martina Kučery. Ve startovním poli nenašel důstojnějšího soupeře, výsledný čas 31:29 na trati dlouhé 9,3 km pro něj znamená tréninkové tempo lehce nad 3:20/km. Naopak druhý v cíli Jakub Skalka (Lokomotiva Trutnov – 32:53) zaběhl výborně. V poslední době jej často vídáme ve výsledkových listinách na Brněnsku a není příliš zvyklý probojovat se až na stupně vítězů. Jeho ročník narození 1991 znamená příslib do budoucna. Jen 4 sekundy za mladým Skalkou finišoval Jiří Žák, nově hájící barvy MK Seitl Ostrava. S náskokem opanoval nejmladší veterány.

Celkově jako čtvrtý v Bučovicích doběhl s velkým odstupem mílař Jiří Němeček (AHA Vyškov – 33:56), ale stačilo to na třetí místo v kategorii. Doplním vítěze dalších mužských kategorií: MV II ovládl Josef Veverka (AC Čejkovice – 36:19), v šedesátnících vyhrál kdo jiný než vyškovský Svatopluk Kudlička (36:58). Přitom minulý týden ve Stromovce absolvoval svůj premiérový maraton a po právu se stal veteránských mistrem ČR.

Ani Irena Pospíšilová dnes neměla soupeřku

Podobně jako v závodě mužů, ani nejlepší žena dnes nemusela ze sebe vydat to nejlepší. Irena Pospíšilová (AHA Vyškov – 38:31) si takticky pohlídala svou pozici před Kateřinou Doubkovou z AK Perná (38:44), která bez problému vyhrála nejmladší veteránky. Třetí ženou v cíli byla Lenka Hrabovská (AHA Vyškov – 39:50).

Zajímavý souboj až do cíle jsme mohli sledovat v kategorii ŽV II, který pro sebe získala domácí členka Sokola Bučovice Miroslava Hanáková (41:08). Jen o vteřinu za ní skončila Marta Durnová z Veselí n. Moravou. A těsně za nimi doběhla vítězka poslední vypsané kategorie žen – Marie Hynštová (Vyškov – 41:16).

Celkem cíl hlavního závodu vidělo 53 vytrvalců

Závod byl předposledním podnikem běžeckého seriálu okresu Vyškov Dlouhá míle. Poslední díl tohoto ročníku bude napsán odpoledne 24. listopadu u vyškovského stadionu Za Parkem. Konat se zde bude Vyškovský Mikulášský běh.