Sri Chinmoy Marathon Team vznikl v roce 1977 jako služba běžecké komunitě s úmyslem něco vrátit našim přátelům sportovcům, inspirovat a poskytnout jim příležitost pro sebepřekonávání. V průběhu let se Sri Chinmoy Marathon Team stal nejvetším organizátorem běžeckých ultra akcí ne světě. Ročně uspořádá na celém světě desítky silničních a horských běhů od jednoho kilometru, přes maratony a ultramaratony, až po běh dlouhý 3100 mil resp. 5000 km, který je zároveň nejdelším během na světě.

A právě jednu z těchto ultra akcí viděla minulou sobotu pražská Stromovka. Ultramaratonská událost Self Transcendence Race byla mezi vyznavači extrémně dlouhých běhů opravdu událostí. Závodilo se v bězích na 6 hodin, 12 hodin a na 100 km a startovali zde ultravytrvalci ze 4 zemí (Česká republika, Slovensko, USA a Německo).

Trať tvořil asfaltový okruh o délce 1.900 m, bez převýšení, 3/4 okruhu jsou ve stínu. Start závodu na 100 km a 12 hodin začínal v 07.00 hodin, závod na 6 hodin startoval 13.00 hodin a končil v 19.00 hodin, stejně jako 12-ti hodinovka.

V běhu na 12 hodin s přehledem zvítězil obhájce loňského prvenství Tomáš Ulma výkonem 131,678 km. Na 2. místě skončil Mirek Osladil (AC Olomouc). Mirek je na jaře ve formě. Po výtečném výkonu v Brive si ve Stromovce vylepšil osobák. Za 12 hodin uběhl 120,897 km. Na 3. místě doběhl německý ultravytrvalec Olaf Becker výkonem 117,085 km. Běhu na 12 hodin se zúčastnilo 19 mužů.

Mezi ženami zvítězila Renata Horáková (SK Ústí nad Labem), která uběhla 102,066 km a jako jediná žena překonala hranici 100 km. Na 2. místě skončila Martina Němečková (SK 4 Dvory České Budějovice) výkonem 98,844 km. Třetí byla Tirtha Voelckner z Německa výkonem 92,020 km. Běhu na 12 hodin se zúčastnilo 7 žen.

TIP: Čtěte také Letošním ultramaratonským tabulkám v běhu na 12 hodin vévodí Norové.

V běhu mužů na 100 km zvítězil Vlastimil Požárský časem 8:24:41 hodin, před Tomášem Ulmou – 8:53:07 hodin a Janem Jaegrem (MTB Taem Apollosport), který 100 km zaběhl za 9:20:30 hodin. Tomáš Ulma po doběhu do cíle dále pokračoval v běhu na 12 hodin. V závodě na 100 km bylo klasifikováno 7 běžců, kteří 100 km vzdálenost zvládli v limitu 12 hodin.

V běhu žen na 100 km zvítězila Renata Horáková (SK Ústí nad Labem) v čase 11:42:30 hodin. Byla ve 100 km závodě jedinou klasifikovaou ženou, která doběhla ve 12 hodinovém limitu. Renáta zaostala za svým osobním rekordem jen o 42 s, ale vzhledem k tomu, že po překonání 100 km hranice pokračovala dále, utvořila si osobní rekord v běhu na 12 hodin – 102,066 km.

V závodě mužů na 6 hodin potvrdil stabilní formu Petr Atmavir Spáčil (SCMT). Vítěz nitranské 12-ti hodinovky se rozhodl pro start v závodě o polovinu kratším. Petr zvítězil i v Praze výkonem 68,426 km, čímž si svůj osobní rekord vylepšil o více než 6 km! O vítěství s ním bojoval Petr Chuchvalec (GG-RIN Benešov ), který uběhl 68,121 km a vítězem zaostal jen o 341 m. Na 3. místě se umístil Miroslav Štroup výkonem 66,443 km. Závodu se zúčastnilo 24 mužů.

V závodě žen na 6 hodin dominovala Michaela Dimitriadu. Uběhla 70,662 km, zvítězila s náskokem necelých 16 km před druhou ženou v pořadí, porazila všechny muže a svým výkonem překonala český rekord v běhu na 6 hodin! Po českém rekordu na 100 km z Plzně je to druhý český rekord v průběhu dvou měsíců. Míšo, bravo! Na 2. místě skončila Barbora Nekolová výkonem 54,802 km, třetí skončila Catherine Piccini z USA, která uběhla 52,078 km. Běhu na 6 hodin se zúčastnilo 6 žen.

VÝSLEDKY ZDE

Autorem příspěvku je Libor Svozil, člen Maraton klubu Seitl Ostrava, jehož oblíbenou disciplínou jsou tratě delší než 42,195km. Jeho druhou vášní je metalová hudba.