Zapomeňte na zkracovačky. Pokud chcete být rychlejší, silnější a víc ve formě, musíte trénovat své jádro, svůj střed. Přinášíme vám dnes druhou část silového tréninku pro běžce.

Rychlost:

Potřebujete protáhnout krok nebo zvýšit frekvenci běhu? V tom případě začněte s posilováním hlavně boční břišní svaly, svaly hýžďové a oblast beder. Silnější a stabilnější svaly v této oblasti vám pomohou zvýšit sílu a rychlost, kterou potřebujete při každém odrazu od země.

Stoupání:

Pánevní a spodní břišní svaly podporují pánev, na kterou jsou navázány svaly dolních končetin, které vám umožňují běh. Pokud je váš střed těla silný, nohy mají stabilní plochu, díky které jsou schopny lépe pracovat. Pomůže vám například jednoduchý cvik s předkopáváním no­hou.

Seběhy:

Když běžíte dolů z kopce, potřebujete hlavně silné hýžďové svalstvo, které pomáhají absorbovat dopady a udržet dynamiku, kterou vytváří pohyb vpřed. Vaše kolena jsou v této chvíli velmi namáhaná. Pokud přidáme ještě nadváhu, může u vás dojít i k bolestem a někdy i ke zranění.

Vytrvalost:

Jak se blíží konec závodu, pevný střed těla pomáhá udržet správné držení těla a to i přes velkou únavu. Ve vzpřímené poloze nám pomáhají silné spodní břišní a bederní svaly. Pokud jsou tyto svaly ochablé a slabé je vyvíjený velký tlak zejména na boky, kolena a holeně.

Pohyb boků:

Kdykoli potřebujete zahnout v zatáčce, vyhnout se díře či nerovnosti na trati nebo přeběhnout po zvlněném či šikmém terénu, pomůžou vám boční svaly udržet se ve vzpřímené poloze. Pokud jsou vaše svaly v této oblasti slabé, můžete přetěžovat jednu ze stran těla a vyvíjet zvýšený tlak na klouby nohou a chodidel.

Zdroj: Runner's World

Přečtěte si Silový trénink pro běžce – část 1

Připravujeme pro vás seriál cviků Oldřicha Juráka, skvělého trenéra a propagátora uvolňovacích a protahovacích cviků, který je autorem publikace Účelová pohybová regenerace.