Co jsou to puchýře a jak se s nimi zhruba vypořádat, ví každý z nás. Proto pojměte tento článek jako sběrnu vašich historek, zkušeností a různorodých řešení, jak s puchýři zatočit. Samozřejmě zde najdete základní tipy pro ošetření a prevenci. LH24 se blíží, tak dávejte bacha :-)

Před nedávnem jsem porušil základní pravidlo, a sice to, že když si koupíte nové boty, měli byste si je nejdříve vyzkoušet v terénu a rozchodit resp. rozběhat je. Tak přesně to jsem neudělal. Po zakoupení bot jsem všude rozhlašoval, že mi sedí tak, jako bych je měl na zakázku. Dokonce jsem je podrobil zatěžkávací zkoušce v podobě procházky bytem o rozloze 75 m2. Asi pět dnů na to jsem si už musel v tichosti přiznat, že jsem udělal chybu (viz foto).

Na pár hodin se osvědčily gelové náplasti proti puchýřům. Použil jsem i papírové kapesníčky, ale všechno marně. Nakonec mě vysvobodil kamarád Martin a vyměnil si se mnou boty. Tak takhle jsem to vyřešil já. Nezbývalo mi, než potupně uznat, že maminka má vždycky pravdu :-)

Jak je to v poučkách?

Puchýř je dutina ve vrstvách pokožky, vyplněna tkáňovým mokem.

Prevence

Vhodná obuv a její výběr.

Ponožky by měly co nejlépe odvádět vlhkost, aby nedocházelo ke „zmokvání“ kůže, která se v důsledku tření lehce rozedře a vznikne puchýř.

Každý, kdo byl aspoň párkrát na horách, tak ví, která místa u něj mají sklon k tvorbě puchýřů. Proto je dobré, aby si je preventivně přelepil náplastí.

Co dělat, když už tam ten vetřelec je?

Jak všichni ví, existují dva postupy. Propíchnout či nepropíchnout? Každý z nich má své klady a zápory.

Když ho nepropíchnete

plusy:

  • rychlejší zhojení (ve vlhkém prostředí se rána lépe hojí)
  • vyvarujete se infekce

mínusy:

  • pokračovat v chůzi bude obtížné
  • okradete se o ten skvělý pocit :-)

Když ho propíchnete

plusy:

  • budete moci pokračovat dále

mínusy:

  • riziko infekce (můžete ho snížit, když propíchnutí provedete sterilní jehlou a ránou provlečete na deset minut nit, která tekutinu odsaje)
  • delší hojení.

V obou případech můžete použít buď obyčejné nebo hydrogelové náplasti, které mají hned několik funkcí (lepší hojení, sterilní a měkké prostředí). Existují i speciální spreje, které puchýř znecitliví a zároveň dezinfikují.

Mně puchýře samy praskly. Každý večer jsem si je proto čistil dezinfekcí a nově přelepoval náplastí.

A co vy? Jaké máte fígle na puchýře a kolik těžkých kilometrů jste s nimi museli překonat?

Článek byl vydán ve spolupráci s partnerským webem Pohora.czwww.pohora.cz