Už dlouho se nestalo, jestli snad vůbec, aby v druhé polovině března byla na nejoblíbenějším závodě Brněnského běžeckého poháru taková zima. Rtuť teploměru v Brně – Kohoutovicích překonávala mínus pět stupňů.

Členitá různorodá trať byla místy pokrytá ledovými plotnami a bahnem. K tomu ledový vítr a o nedělní zábavu bylo postaráno. Závodníci, kteří zvolili nevhodnou obuv, nebo si nedávali při běhu dostatečně pozor, si koledovali o zranění.

Závod na 5 km (více jak stovka účastníků) celkově vyhrál junior Jakub Hruška (SK Žabovřesky) v čase 19:36 o necelou čtvrt minutu před Pavlem Záděrou (BETA URSUS Orient.). Třetím v cíli byl vítěz dorostenecké kategorie Aleš Konečný z pořádajícího klubu AC Moravská Slavia.

Ve smíšeném závodě tentokrát nejlepší mladíci odsunuli nejrychlejší ženu Patrícii Gánovskou (21:10, Šport Team Hritz), na celkové 13. místo, v těsném závěsu pěti vteřin za ní doběhla Lucka Kolková (AC Moravská Slávia) a v „háku“ dalších pěti vteřin další Lucka, tentokrát Matulová (SK Radio Sport Bílovice n. Svitavou).

Vítězkou veteránek 1 se stala v čase 22:49 Katka Doubková z AK Perná, za kterou o 11s proběhla cílem nejlepší dorostenka Kamila Klepalová (AK Olymp Brno) a o téměř další dvě minuty vítězka juniorek Zwienerová Jitka, také z AK Olymp Brno. Veteránky 2 ovládla Jitka Kabáthová (SK Žabovřesky) a nejstarší kategorii žen Blažena Svačinová z olomouckých Pampelišek.

Zatažená obloha na hlavní závod nevěštila nic příjemného, téměř dvě stovky závodníků se postavilo na start v očekávání, že něco spadne. Spíkr závodu lehce přivolával sněžení, které nakonec naštěstí nepřišlo.

Suverénním vítězem se stal orienťák Jan Procházka (INOV8 Team) v čase 35:04, když o více jak minutu a půl za sebou nechal vítěze „jedničkových“ veteránů, výborně běžícího, Petra Kotyzu (UNI Brno-ASC Bučovice). Za ním s odstupem téměř minuty skončil druhý veterán Dan Orálek (AC Moravská Slávia) a o dalších osm vteřin později uzavírá pořadí na bedně kategorie Veteráni 1, Aleš Palko z UNI Brno-ASC Bučovice. Těsně za ním cílem probíhá druhý muž kategorie Muži Vojta Grun (UNI Brno), celkově šestý končí třetí v dané kategorii Ladislav Suk (UNI Brno-ASK Bučovice). Ten již se ztrátou přes tři minuty na celkového vítěze závodu.

Před posledním podnikem seriálu, závodem pod názvem Soudek Vinice-Hnanice (6.4.2013), lze těžko tipovat, při stávajícím způsobu bodování, vítěze jednotlivých kategorií. Uvidíme za dva týdny, kdo zvedne nad hlavu pohár pro vítěze 14. ročníku BBP.