Keňan Kipsang zvítězil v nedělním Berlínském maratonu v novém světovém rekordu 2:03:23. Překonal tak předchozí rekord krajana Patricka Makaua z roku 2011.

Vyhrál před svými kolegy Eliudem Kipchogem (2:04:05) a Geoffreyem Kipsangem (2:06:26).

„Cítil jsem se silný, takže jsem se rozhodl hodně tlačit na tempo,“ řekl Kipsang britskému listu The Telegraph. „Jsem velmi rád, že jsem vyhrál a překonal světový rekord."

Loni vyhrál slavný Londýnský maraton a poté skončil třetí na olympijských hrách. Jeho dnešní světový rekord byl již devátým, který na této rychlé berlínské trati padl. Inkasoval za něj prémii ve výši 50.000 eur. Za vítězství pak dalších 30.000 eur.

Bronzový medailista z Londýna nevidí žádný důvod, proč by se v blízké budoucnosti nemohl tento rekordní čas dál posunout směrem k dvěma hodinám.

„Kdybych se připravil ještě lépe, mohl jsem běžet rychleji. Dnes to bylo hodně o větru, byl to opravdu boj,“ dodal.

Elitní běžci za slunečného počasí nasadili opravdu rychlé tempo a hned od začátku se ukázalo, že rekord Makaa je v ohrožení.

Vedoucí trio proběhlo polovinou závodu v čase 1:01:32.

Na 35km byli za 1:42:36, asi 20 sekund za tempem Makaa z roku 2011, ale Wilson Kipsang měl v zásobě hodně sil a pomalu zvyšoval tempo.

40 kilometrem proběhl za 1:57:12 tj. o tři sekundy rychleji než Makau, aby nakonec překonal světový rekord o 15 sekund.

Mezi ženami se prosadila Florencie Kiplagat z Keni. Vyhrála za 2:21:13 před krajankou Sharon Cherop a známou Němkou Irinou Mikitěnko.

Jubilejního 40. ročníku Berlínského maratonu se zúčastnilo také 80 českých běžců. Nejlépe si vedl Jan Havránek – 02:53:35, Lukáš Vaverka – 02:54:28, Petr Hříbek – 02:55:26, Ondřej Pistulka – 02:56:18.